Украина во пламен: Руските трупи отвориле оган на Крим!

Loading...

Според изјавата на еден украински полковник руските трупи отвориле оган при преземањето на воена база на Крим. Околу 2 часот руските воени единици преземале база во Бакчисарај, на Крим при што на украинските војници им биле одземени мобилните телефони и почнале да ги поместуваат нивните возила.Ниту еден од украинските војници не е повреден, а командантот на базата се обидува да преговара за окончување на акцијата, објавува „Ројтерс“ велејќи дека други детали засега не се познати.

Руските сили денеска го зацврстија своето присуство со освојувањето на воената болница во Симферопол и базата на украинската војска во Севастопол, на неколку дена пред историскиот референдум за иднината на овој полуостров во Црното море.Ниту еден од украинските војници не е повреден, а командантот на базата се обидува да преговара за окончување на акцијата, објавува „Ројтерс&

loading...
Loading...