Украинските специјалци преминуваат на руска страна!

Loading...

Московската полиција се подготвува да формира баталјон од припадници нарасформираните сили на украинската милиција за борба со безредијата Беркут, кои добиле руско државјанство, пренесе ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на московската управа на руското Министерство за внатрешни работи.Генералниот конзулат на Русија во кримската престолнина Симферопољ, пак, на шестмина соработници на единицата „Беркут“ им ги издаде првите руски пасоши.
Се очекува во најскоро време руски пасоши да добијат неколку десетици припадници на силите за борба со безредијата. 
За време на протестите Јанукович цело време ја имаше единицата Беркут која брои 5.000 членови. Освен неверојатната обука, Беркут на располагање имаат и водени топови, солзавец и гумени куршуми.
Секој кандидат за оваа единица е внимателно избран. Пред да може да конкурира за Беркут, кандидатот мора да има отслужено војска, и да има 3-годишно искуство како полицаец. По ова најдобрите кандидати се избираат за крајно ригорозна обука. Членовите на единицата имаат плати околу 2 пати поголеми од регуларен полицаец.
 
извор: курир.мкГенералниот конзулат на Русија во кримската престолнина Симферопољ, пак, на шестмина соработници на единицата „Беркут“ им ги издаде прв

loading...
Loading...