Умерен земјотрес во Чиле

Земјотрес со интензитет од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во главниот град на Чиле, Сантјаго.Епицентарот на земјотресот бил на 36 километри североисточно од Сантјаго,
Чилеанската служба за вонредни ситуации соопшти дека земјотресот не предизвикал материјална штета, а чилеанската морнарица наведе оти земјотресот не предизвика цунами.
Во земјотресот нема повредени и загинати лица.
Земјотресите во Чиле се чести бидејќи земјата се наоѓа во пацифичкиот огнен прстен.
 Епицентарот на земјотресот бил на 36 километри североисточно од Сантјаго,
Чилеанската служба за вонредни ситуации соопшти дека земјотресот

Пронајдете не на следниве мрежи: