Успешната приказна на Динамо Загреб „ДИРИГИРАНА“ од Здравко Мамиќ – Колку заработи Динамо?!

На „Спорт.ба“ се појави интересна анализа за успешната приказна на хрватскиот фудбалски гигант Динамо Загреб, секако, приказната нема да биде успешна доколку во неа не е претседателот на овој клуб, Здравко Мамиќ, бројките говорат се.
Најмоќниот хрватски фудбалски гигант не се прослави многу добро во групната фаза од Лигата на Шампионите, но, самиот пласман во ова елитно натпреварување е огромен успех сам по себе, нешто што за балканските фудбалски клубови е тотален анонимус.
Меѓутоа, кога станува збор за продажба на фудбалери, опстанок на финансиски план и остварување на своите цели со претходно успешната финансиска политика, го направија Динамо Загреб дефинитивно клуб број 1 на балканот.
Откако Здравко Мамиќ го презеде клубот од Загреб, пред 12 години, овој клуб од продажба на фудбалери заработи ни помалку ни повеќе, туку фантастични 160 милиони евра, ПОВТОРУВАМЕ – 160 МИЛИОНИ ЕВРА.
Фудбалот е денес бизнис, а Мамиќ очигледно знае како да го води успешно овој бизнис. Има интересен податок околу трансферот на Лука Модриќ кој вели дека хрватскиот фудбалер потпишал договор според кој 20 % од својата плата одвојува токму за Здравко Мамиќ, па откако Модриќ е во Реал, Мамиќ ќе има 900 000 евра заработка за наредните 5 години.На „Спорт.ба“ се појави интересна анализа за успешната приказна на хрватскиот фудбалски гигант Динамо Загр

Пронајдете не на следниве мрежи: