Уште едно апсење за нападот во метрото во Лондон

Британската полиција денеска уапси 20-годишно момче во врска со нападот во метрото во Лондон на 15 септември, кога при експлозија на бомба беа повредени 30 лица.Момчето е уапсено во куќа во главниот град на Велс, Кардиф. Ова е седмо апсење во врска со нападот во метрото.

Полицијата во петок покрена обвинение против сирискиот тинејџер Ахмет Хасан за обид за убиство во врска со нападот. Нему му е одреден мерка притвор, која истекува на 13 октомври.
Од останатите уапсени, тројца се веќе ослободени, а двајца се уште се на распит.Момчето е уапсено во куќа во главниот град на Велс, Кардиф. Ова е седмо апсење во врска со нападот во метрото.

Пронајдете не на следниве мрежи: