Вардар иако побара 500 навивачи, Пелистер дозволи 450

Клубот Вардар побара од Пелистер да дозволи на дерби-мечот да има 500 навивачи, сепак од Пелистер доаѓаат разочарувачки вести кои велат дека поради безбедносни причини трибината може да прими само 450 навивачи.
Ова е со цел да се спречат било какви инциденти за време на мечот, а покрај тоа од стадионот под тумбе кафе се извадени сите столчиња.
ФК Пелистер секогаш давала дозвола за гости навивачи кои сакаат да ги бодрат своите клубови, но во овој случај натпреварот е прогласен за висок ризик и по препорака на МВР Битола дозволено е само 450 навивачи.
Во иднина доколку стадионот биде реновиран и се постават нови трибини ќе се зголеми капацитето и ќе може да се соберат повеќе навивачи од сега.
Сепак тоа нема да ги спречи навивачите на ФК Вардар „комитите“ да тргнат со повеќе од 12 автобуси накај Битола и да го бодрат својот клуб.
Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Клубот Вардар побара од Пелистер да дозволи на дерби-мечот да има 500 навивачи, сепак од Пелистер доаѓаат разочарувачк

Пронајдете не на следниве мрежи: