Ве боли увото?-Еве како „да се решите“ од болката на природен начин!

Loading...

Забавните авантури со водата можат да имаат не толку пријатен крај!Природата сепак пронашла лек за се, вклучувајќи и за болката во ушите. Како “доктор” за овој проблем, таа го именувала …лукот!
Научниците од Државниот универзитет во Њујорк утврдиле дека во него е содржана особена материја-алицин, кој се бори со бактериите толку ефикасно колку и лек. Затоа лукот е одличен начин со кој ќе ја ублажите болката во увото.
Доволно е да си направите домашни капки за овој проблем. А за да го направите тоа не ви е потребна диплома од фармација! Едноставно ставете две изгмечени парчиња лук да се пржат во половина чаша маслиново масло 2 минути. Оставете ја добиената смеса да се олади и кога ќе стане пријатно топла капнете по две капки од неа во секое уво.Природата сепак пронашла лек за се, вклучувајќи и за болката во ушите. Како “доктор” за овој проблем, таа го именувала …

loading...
Loading...