Вечерва последно телевизиско соочување меѓу Клинтон и Трамп

Кандидатите за претседател на САД на Демократската и на Републиканската партија, Хилари Клинтон и Доналд Трамп, вечерва во Лас Вегас ќе го имаат третото и последно телевизиско соочување во пресрет на изборите закажани за 8 ноември.Трамп постојано предупредува и на борбата против медиумско-политичката машинерија, која, како што вели, пристрасно застана зад Клинтон. – Системот е наместен, но ние нема да дозволиме тоа да сe случи, често нагласува Трамп на предизборните собири.
Републиканскиот кандидат се соочува и со обвинувања за непристојно сексуално и сексистичко однесување кон жените.
– Тоа се лаги што ги форсираат медиумите и кампањата на Хилари, за нашата земја да остане во нивни раце. Тоа се целосни измислици, повторува Трамп честопати.
Клинтон пак, последниве неколку дена ги посвети на подготовки за последната дебата. И покрај постојните контроверзи околу нејзините и-мејлови, таа настојува да се насочи на изборните теми.
– Пред се, треба да обезбедиме економски услови за сите, не само за неколкумина на врвот. Ние тоа го можеме, вели таа.
Сепак, станува збор за скандали од различни размери: шовинистичко однесување воопшто не може да се спореди со исценирани војни со безброј жртви, во чија позадина стојат крвави бизнис-зделки.
Повеќе на следните линкови:
Бил и Хилари Клинтон примиле 100 милиони долари од Блискоисточните држави
Скандал со приватниот сервер на Хилари Клинтон
Хилари Клинтон во одбрана на обвинет силувач на дете
Хилари Клинтон примила таен документ дека администрацијата на Обама активно ја поддржувала Ал Каеда
„Хилари Клинтон ми ги уби другарите“: Специјалец на американската воена морнарица ја објави вистината за Бенгази
Протечените мејлови на Хилари откриваат: НАТО го уби Гадафи за да спречи Либија да создаде валута со златна подлога
Хилари Клинтон сакала да го убие Асанж со дрон
Новинар познат по разоткривањето на криминалите на Хилари Клинтон пронајден мртовТрамп постојано предупредува и на борбата против медиумско-политичката машинерија, која, како што вели, пристрасно застана зад Клинтон. – Сис

Пронајдете не на следниве мрежи: