Вечерва протест за името

Loading...

За вечерва е закажан протестен марш, во организација на неколку македонски организации и здруженија за името. Протестот е најавен за 18 часот, а протестниот марш ќе се движи по булеварот Свети Климент Охридски и Димитрије Чуповски до Собранието на Република Македонија. Четирите главни барања кои ќе бидат испорачани од протестот се прекин на преговорите со Грција за името, повлекување на законот за употреба на јазиците, повлекување на договорот Заев-Борисов и итно ослободување на притворените и осудените за настаните од 27 април 2017 година во Собранието, јавува ТВ21.
На протестот е најавено и присуство на Антонио Милошоски Протестот е најавен за 18 часот, а протестниот марш ќе се движи по булеварот Свети Климент Охридски и Димитрије Чуповски до Собранието на Република

loading...
Loading...