„Веќе го одминувам салонот за убавина. Сигурно мислат дека одам кај конкуренцијата. Не, само мојата домашна крема за лифтинг дава ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ!“

Маслото од ленено семе се користи најчесто за готвење, но и во козметологијата. Со него лесно може да се подобри статусот на кожата на лицето, телото и косата.Составот на лененото масло вклучува корисни витамини како Ф, A и E. Тие го поттикнуваат интензивното потхранување, влажноста на кожата и ја штитат од предвремено стареење.
Денес ќе го споделиме со вас еден рецепт за единствен, природен рецепт за лифтинг маска од ленено семе.
Овој козметички производ придонесува за корекција на контурата на лицето и ги измазнува брчките.
Состојки: 1 лажичка ленено семе, 60 грама вода.
Подготовка: Ставете го лененото семе во мала чаша или сад. Залејте со вода, а потоа во рок од неколку минути протресувајте ја мешавината.
Покријте ја мешавината со хартиена крпа и оставете да отстои околу 2-3 часа.
По определеното време од семето ќе се оддели корисна слуз. Прецедете за да се оддели слузта од семето. Нанесете ја ефективната супстанца со помош на памучен тампон за чистење на лице и врат.
Применете барем 5 слоја и дајте на секој од нив време да се исуши.
По нанесувањето на сите слоеви треба да полежите со затворени очи околу 15-20 минути, обидувајќи се да го задржите лицето спокојно. Потоа измијте ја маската со топла напивка од камилица и нанесете крема на лицето и вратот. Оваа постапка треба да се врши секој ден.
Во рамките на 1 месец кожата ќе ви се заблагодари за грижата со сјај и зачуваност!Составот на лененото масло вклучува корисни витамини како Ф, A и E. Тие го поттикнуваат интензивното потхранување, влажноста на кожата и ја штитат

Пронајдете не на следниве мрежи: