Видео: Антиќ започна со феноменална серија и ја „сруши“ најсилната екипа во НБА!

Вечерта ја обележа Атланта предводена од Перо Антиќ во победата над Индијана со 97:87. 
Пејсерси се екипа со најдобар учинок во НБА лигата, но тоа не ги спречи Хоукс да ги совладаат, предводени од Кајл Корвер со 17 поени и нашиот Антиќ со 16 поени.
Антиќ заврши со 16 поени и четири скока во 27 минути на паркетот, а имаше и 3 од 6 обиди за тројки.
Не му сметаше на Антиќ тоа што на другата страна е Рој Хиберт, тој беше творецот и на серијата на почетокот на натпреварот, со едно забивање и феноменални две тројки. На крајот заврши како втор стрелец, а го пратеа Тиг и Скот со по 15 поени.
Во тимот на Индијана Џорџ беше најефикасен со 28 поени и 12 скока, Гренџер имаше 14 поени а Хиберт само со два го заврши натпреварот.Атланта ја прекина лошата серија од три пораза по ред. Сега имаат скор 19-17 и се третопласирани на Истокот додека Индијана со 28-7 и понатаму е најдобра во НБА-лигата, и тоа за нијанса пред Сан Антонио спарс, кој има учинок 28-8.

 
Извор: Спорт365 
Пејсерси се екипа со најдобар учинок во НБА лигата, но тоа не ги спречи Хоукс да ги совладаат, предводени од Кајл Корвер со 17 поени

Пронајдете не на следниве мрежи: