ВИДЕО: Масакр во ноќен клуб. Над 20 мртви!

Најмалку 20 луѓе се убиени, додека 42 лица се повредени во пукање во ноќен клуб во Орландо, Флорида, пренесува Би-Би-Си.Полицијата влегла во клубот Пулс и го убила напаѓачот, кој ги држел луѓето во заложништво. Насилниот чин се смета за терористички напад, но не е објавено дали станува збор за домашен или меѓународен.
ФБИ истражува дали напаѓачот работел сам или бил дел од терористичка група, засега според полициски извори можно е да станува збор за човек кој се стремел кон радикална исламистичка идеологија.
Повеќе од 100 луѓе биле присутни во латино клубот, кој важи како познато место за забава на геј луѓето.
-Слушнавме истрели, луѓето легнаа на подот. Не можев да видам кој пука, ниту да видам што точно се случува, вели Рикардо Негрон Алмодовар за Би-Би-Си.Полицијата влегла во клубот Пулс и го убила напаѓачот, кој ги држел луѓето во заложништво. Насилниот чин се смета за терористички напад, но не е об

Пронајдете не на следниве мрежи: