Видео: Се очекува цунами кај Јапонија

Областа околу Фукушима е погодена од силен земјотрес од 7,6 степени според Рихтер, а епицентарот е во морето и во секој момент се очекува цунами, јавуваат странските медиуми. Се очекува и цунами високо најмалку еден метар, а засега нема информации за жртви.
Потресот бил почувствуван и во Токио, оддалечен 480 километри од местото на настанот.
Метеоролошката агенција во Јапонија предупреди за можно цунами во областа околу Хоншу, но не и во останатиот дел на Пацификот.Се очекува и цунами високо најмалку еден метар, а засега нема информации за жртви.
Потресот бил почувствуван и во Токио, оддалечен 480 кило

Пронајдете не на следниве мрежи: