Високиот крвен притисок е ТИВОК УБИЕЦ, со ОВА држете го под контрола

Loading...

Високиот крвен притисок е дел од модерното доба. Денес оваа болест погодува 80% од постарите луѓе и 40 % луѓе кои се постари од 35 години.Ако имате висок крвен притисок, немојте да го занемарувате. Високиот крвен притисок е тивок убиец, бидејќи може да доведе до срцеви заболувања, инфаркт, оштетување на бубрезите и прерана смрт.
Ако имате хипертензија, не морате доживотно да пиете таблети.
За среќа постојат природни методи кои ќе ви помогнат успешно да го контролирате, дури и во потполност да ја излечите оваа болест.
Исхрана
Не е лесно да ги промените своите навики за јадење, но тоа е единствен и најдобар начин на превенција и лечење на кардиоваскуларните болести, вклучувајќи го и високиот крвен притисок.
Вашата исхрана треба да содржи што повеќе свежо овошје и зеленчук, по можност јадете го во суров облик.
Внесувајте само интегрални житарици и мешунки. Додајте во вашата прехрана семки лешници.
Избегнувајте рафинирани масла, користете само ладно цедени масла бидејќи тие содржат „добри маснотии“ корисни за здравјето на кардиоваскуларниот систем.
Алкохол, цигари, масната и солена храна го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни болести – избегнувајте ги!
Морате да се ослободите и од вишокот килограми бидејќи дебелината значително го зголемува ризикот од настанување на хипертензија.
Постои природен напиток кој високиот притисок го држи под контрола…

 

Нашите баби добро ги знаеле сите придобивки на грозјето за убавина.
Денес Французинките се занесени со масло од семките од грозјето, како и водечките холивудски ѕвезди кои се колнат дека ова масло е заслужно за нивниот беспрекорен тен.
Маслото од семки на грозје е богато со витамини, минерали, линолова киселина и други есенцијални масни киселини, кои ги зајакнуваат клетките на кожата и помагаат во нејзината хидратација но и го доведуваат во рамнотежа високиот притисок.
Најдобри природни лекови за висок крвен притисок, покрај маслото од семки од грозје се: масло од црн ким, цвекло, јаболков оцет, глог, ѓумбир…
Користете го тоа што најмногу ви одговара и тоа секојдневно додека не го доведете во ред својот притисок. Ако имате висок крвен притисок, немојте да го занемарувате. Високиот крвен притисок е тивок убиец, бидејќи може да доведе до срцеви заболувања, инф

loading...
Loading...