ВКУСНО И ЗДРАВО ОСВЕЖУВАЊЕ: Еве зошто треба да јадете диња!

Loading...

Кога е летното овошје во прашање, сигурно лубеницата и праската ви паѓа прво на памет. Но, постои уште едно вкусно овошје кое би требало да се најде на вашите трпези.Станува збор за дињата. Ова овошје припаѓа во истото семејство со лубеницата, тиквата и краставицата. Богата е со витамини и минерали. Содржи голем процент на витамин Ц, Б, бета каротен, како и калциум, магнезиум, фосфор, железо и бакар. Исто така, дињата содржи три пати повеќе калиум од лубеницата.
Благодарение на големиот процент на вода, од околу 95%, нискиот процент на шеќер и одличен вкус и мирис, ова овошје е идеално летно освежување.
Водата од дињата, ја стимулира работата на бубрезите, го регулира крвниот притисок.
Дињата е идеална за детоксикација на организмот.Станува збор за дињата. Ова овошје припаѓа во истото семејство со лубеницата, тиквата и краставицата. Богата е со витамини и минерали. Содржи голем

loading...
Loading...