Во Доњецк војна: Полициската станица заземена, полицијата возвраќа со оган

Шефот на полицијата, Константин Пожидајев, на демонстрантите им пристапил со зборовите: „Во согласност со вашите барања јас се повлекувам“Денес проруските демонстранти, истакнаа свои знамиња над владините објекти во два града на истокот на Украина, продлабочувајќи го на тој начин спорот на Украина со Москва кој, меѓу другото би можел да ги попречи испораките на гас ширум европскиот континент.
Ројтерс пренесува дека група од најмалку 20 вооружени лица денес ја зазела најпрво зградата на полицијата во Славјанска. Истата група подоцна ја зазела и зградата на Државната безбедност и Славјанска, се наведува во соопштението на регионалната полиција на Доњецк. Од претходно заземените згради на полицијата во Славјанска вооружените напаѓачи зеле најмалку 400 пиштоли и 20 парчиња автоматско оружје, додала полицијата од Доњецк.
Меѓутоа, засега не е јасно како ќе постапи власта кон демонстрантите откако шефот на полицијата на Доњецк Константин Пожидајев си поднел оставка, наведува „Ријтерс“.Денес проруските демонстранти, истакнаа свои знамиња над владините објекти во два града на истокот на Украина, продлабочувајќи го на тој начин спор

Пронајдете не на следниве мрежи: