Во Србија прогласена е црвена фаза

Loading...

Поради високите температури, на целата територија на Србија денеска е прогласена „црвена фаза“, јави Танјуг.„Црвената фаза“ означува предупредување за температури од над 38 степени Целзиусови, што можат да бидат штетни поздравјето на луѓето, како и да предизвикаат пожари.
За в петок и викендот, метеоролозите очекуваат температурите да достигнат меѓу 39 и 42 степена. Предупредувањето важи за периодот до 10 август. Потоа се очекува пад на температурите на 30 степени.
Двата шумски пожари во областа на Мионица и кај Неготин, за кои се верува дека настанале поради интензивните горештини, се изгасени.
Жештините инаку го опфатија цел балкански регион. Во вторникот во Босна и Херцеговина е регистрирана и првата жертва – млад човек, на кој му се слошило при трчање, по што почина в болница.
Во Црна Гора и Хрватска, состојбата со пожарите е смирена и под контрола, но тие се се уште активни.„Црвената фаза“ означува предупредување за температури од над 38 степени Целзиусови, што можат да бидат штетни поздравјето на луѓето, к

loading...