Вонредна временска прогноза

Loading...

Попладнево и во вечерните часови ќе има повремени врнежи од дожд, најпрво во западните делови, а кон крајот на денот ќе се префрлат на исток. Пообилни ќе бидат во западните делови, каде на места се очекува да наврне околу 15 л/м2. Можна е изолирана појава на грмежи.Кон крајот на денот на планините врнежите ќе бидат од снег, особено во западните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, во западните делови од југозападен, а во источните од југоисточен правец и на места ќе достигнува брзина над 70 км/час. Во вечерните часови ветерот ќе биде северен, што ќе предизвика опаѓање на температурата.
Во Скопската котлина ќе биде претежно облачно со умерен, повремено засилен ветер од југоисточен, а кон крајот на денот од северен правец. Доцна попладне ќе има повремени врнежи од дожд со слаб интензитет.
Во втората половина од ноќта вренежите насекаде ќе престанат.Кон крајот на денот на планините врнежите ќе бидат од снег, особено во западните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер, во западните дело

loading...