Вратата за Британија во ЕУ се уште е отворена

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека датумот за Брегзит е „сега“ и оти преговорите за излез на Велика Британија од Европската Унија „ќе почнат следната недела“.На заедничката конференција со претседателот на Франција Емануел Макрон во Париз, Меј рече дека „датумот за преговори за Брегзит е сега и оти преговорите ќе почнат идната недела“.
Макрон ја повтори желбата преговорите да почнат што е можно побргу, но сепак рече дека вратите и потанаму ќе бидат отворени за Велика Британија да остане во ЕУ се додека не почнат преговорите за Брегзит, зашто откако тие ќе почнат, многу ќе биде потешко за враќање назад.
Тој истакна дека додека преговорите не завршат, се уште постои можност да се променат случувањата, но додаде дека ја почитува одлуката која ја донесе суверениот британски народ.
Британија минатиот јуни на референдум одлучи да излезе од ЕУ.На заедничката конференција со претседателот на Франција Емануел Макрон во Париз, Меј рече дека „датумот за преговори за Брегзит е сега и оти

Пронајдете не на следниве мрежи: