ЗАБОРАВЕТЕ НА ПЕГЛАТА: Еве со што можете да ја исправите косата!

Трајното пеглање на косата со хемикалии како и редовното користење на пеглата, ја оштетува косата, ја прави слаба и лесно кршлива. Истиот ефект на рамна и сјајна коса можете да постигнете и без агресивните третмани, а сите потребни намирници можете да ги пронајдете и во кујната.Вотка – Познатата манекенка Ева Херцигова ја користи за посветлување, но вотката е подеднакво добра и за исправување на косата. Доволно е само да ја измешате со регенераторот и да ја нанесете на косата.
Кокосово масло – Ова е најадекватно за блага кадрава коса, а доволно е да го нанесете на влажна коса.
Целер – Во блендер измиксајте еден целер и додајте малку вода. Добиената мешавина ставете ја во шише со распрскувач, нанесете на косата и оставете да делува 15 до 20 минути. Потоа само измијте се со шампон.
Банана и папаја – Со овие две ќе ја исправите косата и ќе спречите виткање. Најдобро е да измешате една зрела банана, папаја и две лажички мед и тоа да го нанесете на косата. Откако косата скроз ќе се исуши, треба само да ја измиете и да ја исушите.Вотка – Познатата манекенка Ева Херцигова ја користи за посветлување, но вотката е подеднакво добра и за исправување на

Пронајдете не на следниве мрежи: