Заев ги ослободува осудените убијци на децата од Смилковско езеро за да тргува и манипулира со албански гласови

Loading...

По ослободувањето на Агим Красниќи и Бајруш Сејдиу, лидерот на СДСМ и претседател на Владата влече уште еден скандалозен потег во обидот да тргува и манипулира со албански гласови во пресрет на изборите закажани за 15-ти октомври.Зоран Заев ги ослободува осудените убијци од велигденскиот масакр кај Смилковското езеро, само неколку дена пред локалните избори, што според многуммина престтавува ништо друго, туку само обид на Заев да тргува и манипулира со албанските гласови, надевајќи се дека тие својот глас ќе го дадат за киандидатите на СДСМ на претстојните избори.
Да се врати предметот на повторно одлучување. Ова го побарала обвинителката Лилјана Спасовска во однос на случајот за убиствата кај Смилковско езеро во јавноста познат како „Монструм“. Ова всушност значи да се укинат првостепената и второстепената пресуда и да се укинат доживотните затворски казни на осудените. Барањето на јавниот обвинител е поради евентуално постоење на прислушувани разговори кои би можеле да го сменат текот на постапката.
Во интервју за Макфакс, пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири неодамна најави дека случаите ,,Сопот’’, ,,Монструм’’ и ,,Диво Насеље’’ ќе бидат решени во најбрзо време. Тој најави дека случаите ќе бидат решавани надвор од судовите преку анкетни комисии ќе се решаваат ,,Сопот’’ и ,,Монструм’’ а случајот ,,Диво Насеље’’ ќе биде решен преку меѓународна комисија.
Освен Зекири, и Оливер Спасовски најави дека и покрај тоа што судењето за терористите од Диво Насеље е пред самиот крај, ќе се бара и вештачење од странски агенции (ФБИ), што најверојатно ќе резултира со констатација дека терористите не се виновни.
Во своето гостување во емисијата „Во Центар“ со Васко Ефтов родителите на загинатите деца на Смилковското езеро изјавија дека биле повеќе пати изманипулирани од Зоран Заев за тој лично да добива политички поени на своето конто. Родителите стојат на ставот дека луѓето кои сега се во затвор се сторителите на свирепото повеќекратно убиство кое се случи на големиот христијански празник Велики Четврток. Според Накевски притисокот од ДУИ и меѓународната заеднивца го кочело обвинителството и судот за донеување пресуда, а министерот од редовите од ДУИ Аднан Јашари немал потпишано ниту еден документ за екстрадиција.
,, Господинот Заев пет месеци се рекламираше со нашиот случај, ни пушпти порака дека ќе ни ги даде тие пет разговори, државна тајна, тој прво викаше шест, ама ништо од тоа до сега. Пораката од Заев ја имаме и во телефон и испечетано пораката. Неговата гаранција видовте колку вреди.’’
Во случајот „Монструм“ доживотен затвор им е изречен на Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута. За Демири и Исмаиловиќ кои беа осудени во отсуство, се уште се чека на екстрадиција од Косово.
Според македонското МВР, убиените отишле да ловат риба на Смилковско Езеро со автомобил околу 15 часот на 12 април 2012. Нивните тела биле пронајдени облиени со крв вечерта во 22:30 часот од други рибари. На истото место, подалеку од четирите тела било пронајдено телото и автомобилот на Борче Стефковски. Увидот на местото на настанот траеше цела ноќ се до пладне на 13 април 2012 кога телата беа предадени на судските вештаци за обдукција.
Зоран Заев ги ослободува осудените убијци од велигденскиот масакр кај Смилковското езеро, само неколку дена пред локалните избори, што според многу

loading...