Залудно пиете кафе – уморот не престанува

Loading...

Често се будите без енергија, храната која ја јадете ве прави мрзеливи, кафето не ве буди – едноставно не се чувствувате добро? Можно е да имате премногу токсини во телото.Во продолжение, ви претставуваме некои од знаците кои можат да укажуваат токму на овој проблем. 
Констипација
Цревата секојдневно примаат токсини од храната и помагаат телото да се избори со нив. Кога варењето на храна не е редовно, токсините остануваат во дигестивниот тракт, што има негативно влијание на целиот организам.
Чувствителност на миризби
Ви сметаат сите интензивни мириси, дури и оние кои редовно сте ги користеле? Ако притоа чувствувате и главоболка, речиси сигурно е дека вашиот организам се мачи со вишок на токсини.
Замор
Колку и да сте спиеле и одмарале, чувствувате дека не можете да ги извршите сите обврски кои ве чекаат во текот на денот? Тоа може да биде знак дека вашиот организам црпи енергија со цел да ги исфрли непотребните токсини. 
Лош здив
Лошиот здив може настане и поради бактерии во усната празнина, но тоа исто така е знак дека вашите црева и црн дроб имаат проблем со елиминацијата на токсини од организмот.
Како да ги исфрлите токсините од организмот?
За почеток, пијте многу вода која ќе помогне при исфрлувањето на токсини, а во дневната рутина воведете и чај од магдонос, коријандер и кантарион. Вежбајте секојдневно барем 30 минути, а доколку сте во можност, посетете и сауна.
Кога миете заби, не заборавајте и на хигиената на јазикот. Внимавајте на храната – намалете ја количината на сувомесни производи и шеќери, а консумирајте повеќе овошје и зеленчук.Во продолжение, ви претставуваме некои од знаците кои можат да укажуваат токму на овој проблем. 
Констипа

loading...
Loading...