ЗАПОЧНА ВОЈНА: Двете Кореи разменија оган, се евакуира населението!

Loading...

Северна Кореја утрово исфрлила неколку гранати на Јужна Кореја, која возвратила и се подготвува за најлошото можно сценарио. Започната е итна евакуација на населението.Како што пренесува Раша тудеј, јужнокорејската војска е во состојба на највисока приправност откако ги гранатирала пограничните позиции на севернокорејската армија во одговор на артилерискиот напад утрово. Сеул започнал со итна евакуација на населението што живее во пограничните области.
Баражниот артилериски оган на севернокорејската војска наводно бил откриен од радарите во 15, 32 часот по локално време, изјави претставник на јужнокорејската информативна агенција Јонхап. Армијата на Јужна Кореја го возвратила огнот.
Во тек  евонредна седница на Советот за национална безбедност на Јужна Кореја.
Северна Кореја се уште не излегла со никаков коментар за настаните. Како што пренесува Раша тудеј, јужнокорејската војска е во состојба на највисока приправност откако ги гранатирала пограничните позиции на севернок

loading...
Loading...