Здравствени придобивки од индиските ореви

Loading...

Ова се едни од поомилените јаткасти плодови на луѓето. Вистина е дека се малку скапи за нашиот буџет (1 кг – 0д 600 до 700 ден.), но дали сте знаеле колку се добри за вашето здравје? Прочитајте подолу. 
Спречуваат појава на рак – индиските ореви содржат многу антиоксиданси кои се борат со малигните клетки во вашиот организам.
Го одржуваат срцето здраво – немаат многу масти, па така не му штетат на срцето и крвниот притисок за разлика од други јаткасти плодови.
Го намалуваат крвниот притисок – содржат магнезиум кој го намалува високиот притиоск.
Ја потемнуваат косата – ако сакате потемна коса, индиските ореви с еидеални за вас бидејќи содржат големо количество бакар.
Ги јакнат коските – покрај магнезиумот, оревите содржат и калциум кој е финдаменталното градиво на човечките коски.

 
Ги одржува нервите здрави – магнезиумот спречува калциумот да ги надразнува нервите, па така целата мускулатура е поопуштена.
Спречува појава на камења во жолчката – една рака индиски ореви на ден го намалва ризикот од создавање жолчни камчиња за 25%.
Помагаат да загубите тежина – иако се сврстени во масна храна, оревите имаат многу состојки кои го подобруваат добриот холестерол. Луѓето кои јадат индиски ореви барем два пати неделно побрзо слабеат одтие што не јадат.
Богати се со антиоксиданси – селенот, бакарот и магнезиумот совршено се вклопуваат во шемата на енимите во телото.
Богати се со витамини – содржат витамини како рибофлавин, пантотеничка киселина, тијамин, нијацин и слично.

 
Ги одржува забите и непцата здрави – магнезиумот ги храни коските, па оттука е одличен за забите и за непцата.
Даваат мирен сон – кај жените, по менопаузата се препорачуваат индиски ореви за мирен сон.
Се борат со слободните радикали – Индиските ореви му помагаат на организмот правилно да го сврзе железото и да се ослободи од слободните радикали кои се штетни за него.
Ве штитат од дегенерација на макулата – Оревите помагаат при филтрацијата на УВ зраците и ни ги штитат очите.
  
Спречуваат појава на рак – индиските ореви содржат многу антиоксиданси кои се борат со малигн

loading...
Loading...