Здравствени проблени кои бананите ги решаваат подобро од лекарства

Loading...

Бананите во себе имаат три различни видови шеќери и голема количина влакна. Поради тоа, ова овошје брзо дава енергија, но и отстранува некои здравствени проблеми подобро и од лекарства. Не дозволувајте да ве залаже нејзината голема калориска вредност, бананите се вистинска суперхрана.1.Надуеност и напнатост
Бананите содржат пектин, диетално влакно кое го забрзува варењето и го поттикнува отстранувањето на тоиксините и тешките метали од организмот. Освен тоа бананите делуваат како пробиотик и го стимулираат варењето. Тие ја смалуваат надуеноста и ја олеснуваат нпнатоста во цревата.
2.Стрес
Стресот стана болест на модерното време која постојано делува  негативно на нашето здравје. Стресот го забрзува метаболизмот, а нивото на калиумот во организмот  опаѓа. Балансот може да се постигне со помош на бананите кои во себе содржат многу калиум и кои ја нормализираат работата на срцето. Исто така, бананите праќаат кислород во мозокот и ја регулираат оптималната количина на вода во организмот.
3.Висок притисок
Познато е дека претераното внесување на сол и недостатокот на калиум имаат негативен ефект на крвниот притисок. Затоа е многу важно да имате доволна количина на калиум во крвта, а бананите содржат големо количество на калиум. Се препорачува секое утро да изедете една банана, а таа ќе го одржува крвниот притисок на идеално ниво.

4.ПМС
Бананите се богати со витамин В6 кој има позитивен ефект на нивото на глукозата во крвта, а утврдено е дека витаминот В6 помага при предменструалните синдроми. Бананите ги намалуваат болките во абдоменот и половината, ги регулираат промените во расположението и задржувањето на водата во организмот.
5. Депресија
Триптофанот се наоѓа во бананата во облик на протеин кој го стимулира лачењето на „хормонот среќа“, серотонин. Само една банана е доволна да го подигне нивото на овој хормон толку за веднаш да се почувствувате смирени и среќни.1.Надуеност и напнатост
Бананите содржат пектин, диетално влакно кое го забрзува варењето и го поттикнува отстранувањето н

loading...
Loading...