Здрилијук: Киевските сили да се повлечат во рок од 24 часа!

Самоодбранбените сили на Доњецк им поставија ултиматум на воените сили на Киев да се повлечат од регионот во рок од 24 часа, во спротивно ќе ги блокираат нивните позиции во Доњецката област, а украинските сили ќе бидат протерани со сила.- Им давам 24 часа да ги повлечат сите сили, изјави вчера заменик-командантот на Народната милиција на Донбас, Сергеј Здрилијук. 
Според него, специјалните командни единици ќе почнат да оперираат во тие области, доколку украинските оклопни возила не се повлечат и не ги напуштат контролните пунктови. 
– Доколку оклопните возила не се повлечат, а блокадите на т.н. легитимни власти на патиштата не се отстранат, ќе имам доволно овластувања и средства – командантот денеска ме поддржа да уништам и запалам се. Извидувачките и саботажните групи се подготвени за акција, а некои се мошне силни, изјави Здрилијук.- Им давам 24 часа да ги повлечат сите сили, изјави вчера заменик-командантот на Народната милиција на Донбас, Сергеј Здрилијук.&nb

Пронајдете не на следниве мрежи: