Желатин за подмладување на кожата!

Loading...

 
Маските од желатин ја хранат  кожата, ги намалуваат трагите на замор и го враќат сјајот на лицето, затоа задолжително треба да ги пробате.
  
Желатинот е всушност колаген, па освен што ја затегнува кожата, длабински ја чисти. Можете сами да направите маска од желатин, како и тоник.
Маска против брчки:
Лажица желатин помешајте со три лажици ладна вода и загревајте постепено додека не се стопи. Изладете до собна температура и додајте лажица кефир или павлака и лажица мелени овесни снегулки. Сите состојки добро промешајте ги и сосединете, нанесете на лицето и по 20 минути измијте со млака вода.
Длабинска нега на лицето и вратот
Помешајте желатин со 3 лажици ладна вода и загревајте на тивка температура, околу 30 минути, да се раствори. Додадете лажица масло од алое вера и оставете во ладилник да се олади. Маската редовно ставајте ја на лицето и вратот, држете 20 минути па измијте со млака вода.
  
Желатинот е всушност колаген, па освен што ја затегнува кожата, длабински ја чисти. Можете сами да направите маска од желатин, како

loading...