Знаете ли која е најдобрата храна за здравјето на вашите гради и вагината?

Сливи и праскиОвие вкусни овошја се полни со антиоксидансите т.н  полифеноли кои ја спречуваат појавата на  ракот на дојката.
 
ЦитруситеЛимон и портокал ќе направат вашата вагина да мириса подобро. 
Витамин ЕХраната која е  богата со витамин Е кој се наоѓа  во сончогледот , бадемите и лешниците ја  спречуваат  вагиналната сувост. 
Витамин ДНекои студии покажуваат дека храната која е богата со витаминот Д, како што се јајцата, лососот, туната и печуркит, влијае на целокупното ваше  здравје и намалување на ризикот од добивање на  рак на дојката.
 
Јогурт со пробиотициКога постои нерамнотежа на бактериите во вагината, многу лесно и често настануваат инфекциите. Пробиотиците  во јогуртот ни помагаат  да се обезбеди рамнотежа во багиналната флора.
 
ОревиТие се одлични за здравјето на нашите гради. Истражувањата кои се извршувале врз на глувци заболени со рак на дојка покажле дека кај оние кои биле хранети со два грама ореви на ден, туморите двојно се намалиле.
 
КафеЕкспертите советуваат консумирање 12 грама кафе дневно,како би се намалил ризикот од развој на агресивна форма на рак на дојка.
 
 
ВодаВодата е од суштинско значење за здравјето. Пиењето на осум до  десет чаши вода дневно помага, меѓу другото, во влажнењето на  вагината. Добрата хидратација на нашиот организам, воедно создава благ мирис и вкус “таму долу”.
Извор. lady.mkСливи и праскиОвие вкусни овошја се полни со антиоксидансите т.н  полифеноли кои ја спречуваат појавата на  ракот

Пронајдете не на следниве мрежи: