Знаете ли зошто секоја вечер пред спиење треба да ставите чешне лук под перницата?

Loading...

Во народната медицина белиот лук е незаобиколен,а луѓето велат дека помага и во една сосема необична работа!Поради докажаното позитивно делување на општата здравствена состојба,препорачливо е секојдневно да конзумирате лук – тој помеѓу останатото помага и во работата на црниот дроб,ги чисти артериите и крвта,го подигнува имунитетот,помага во респираторните проблеми,а велат дека дури помага и кај ќелавоста.
Сето тоа го знаеле и древните Египќани и редовно го жвакале сирово,што е сјајна идеа бидејќи клучната состојка на оваа намирница е алицинот кој го губи своето дејство кога лукот ќе го обработите термички. Да извлечете најмногу од белиот лук,се препорачува да го излупите,почекате 15 минути да се активира алицинот,и потоа да го изедете.Ако ви смета неговиот мирис,измешајте го со малку маслиново масло и магдонос.
Повеќето луѓе го ставаат и под перницата,бидејќи така наводно го подобрува квалитетот на сонот.Други пак го носат во џеб,како амајлија која што ќе со сочува од лоша среќа.Поради докажаното позитивно делување на општата здравствена состојба,препорачливо е секојдневно да конзумирате лук – тој помеѓу останатото по

loading...