Зошто мажите заспиваат веднаш после сексот?

Loading...

Колку и да ве нервира невкусната навика на вашиот партнер, веднаш по водењето љубов да се сврти на другата страна и да грчи на цел глас, знајте дека не можете против себе. Науката тоа го потврдила.Машкиот мозок е генетски програмиран така што веднаш по завршената работа да го исклучи телото и да го испрати на заслужен одмор. По потрошувањето на сексуалните хормони, започнуваат да се лачат хормоните на задоволство окситоцин и серотонин.
„Хемијата на машкиот организам во потполност се менува по ејакулација. Ја отпушта супстанцата пролактин која силно влијае на телото и на психата, така што тој се чувствува ужасно уморно,“ објаснува Дејвид Мекензи сексолог во Универзитетот во Ванкувер.

Сите мажи по оргазмот дожиувуваат период кога се умртвени и ништо не може да ги подигне, па дури ни нова тура на секс.Кај жените е поразлично, тие можат да доживеат повеќекратен оргазам еден по друг, без пауза. Затоа не можат да ги разберат партнерите кои по сексуалниот чин, сакаат одмор.
Ако мажот сака да и удоволи на својата сакана и уште некое време по сексот поминуваат будни, зборувајќи и галејќи се, со малку напор и волја ќе биде во состојба да го оствари. Стручњаците советуваат да се напијат кафе или чај пред  да заминат во спалната соба, а по сексот да земат разладен овошен пијалок, најдобро од грејпфрут. Исто така се препорачува заедничко туширање со млака или студена вода веднаш по сексот.
 Машкиот мозок е генетски програмиран така што веднаш по завршената работа да го исклучи телото и да го испрати на заслужен одмор. По потрошувањето

loading...
Loading...