Зошто треба да јадете сос од домати

Loading...

Освен што е одличен додаток со разни јадења, вкусниот сос од домати влијае поволно на здравјето. Поради своите хранливи и енергетски состојки, но и феноменалниот вкус на доматите е скоро секојдневно присутен на трпезата. Истражувачи од Универзитетот во Верона се позанимавале со оваа билка и откриле интересни факти.

Во истражувањето учествувале 20 луѓе. Половина од нив ги добиле своите оброци со доматен сос, додека другата половина добила оброци без сосот. На основа на резултатите, научниците утврдиле дека ако внесеме само 80 грама од овој здрав зеленчук дневно, можеме да ги неутрализираме негативните последици од масната храна по крвните садови.
Исто така откриле дека антиоксидантот ликопен кој го подобрува здравјето, повеќе се наоѓа во готвениот домат, отколку во сировиот.
За оние кои не се љубители на сировите зеленчуци, овој факт ќе ги израдува. Освен што ќе уживате во омилениот сос ќе бидете и здрави. Поради своите хранливи и енергетски состојки, но и феноменалниот вкус на доматите е скоро секојдневно присутен на трпезата. Истражувачи од Универзи

loading...
Loading...