(Видео) Митровиќ ја урна Швајцарија

Фудбалската репрезентација на Србија одигра феноменален дуел и со победа над Швајцарија (2-0) се доближи до ривалите кои се на врвот во групата 4 од Лигата А во Лигата на нациите на УЕФА.

Мечот се одигра во Лесковац, а започна со неспортски потег на српската публика која ја исвирка химната на Швајцарија и сигурно ќе добие санкција од УЕФА за потегот. Околу головите, двете полувремиња понудија по еден гол.

Швајцарците немаа шанси во првото полувреме, а добија и два жолти картони заради груба игра. Бедемот на ривалот падна пред крајот на првиот дел, во судиското надополнување, кога Елведи по една одбиена топка од Самарџиќ си даде автогол. Во второто полувреме се играше 61. минута кога Александар Митровиќ даде гол за најавните шпици и го крена целиот стадион на нозе.

Извор: Гол.мк