Автор: Пулс24

Занимливости Историја

102 години од болеста која ја разори планетата: Вирусот однел повеќе животи од Првата светска војна

102 години од болеста која ја разори планетата: Вирусот однел повеќе животи од Првата светска војна Оваа година, светот ќе ја одбележи стогодишнината од појавата на шпанскиот грип, најразорната епидемија […]

Издвојуваме

Целосно онлајн, се одржа првиот национален натпревар во сајбер-безбедност – CyberMK 2020

Агенцијата за електронски комуникации и Националниот центар за одговор на компјутерски инциденти во месец март 2020 година го организираа првиот национален натпревар во сајбер-безбедност, CyberMK 2020. Натпреварот беше од отворен […]

Издвојуваме

Некој ги фалсификува производите на АЛКАЛОИД за дезинфекција

Алкалоид: Известување за фалсификати – дезинфициенси Почитувани потрошувачи, Би сакале да ве известиме дека на пазарот се појавија производи што претставуваат фалсификати на средствата за дезинфекција произведени од „Алкалоид“ – […]

Занимливости

ИСЧЕЗНУВА ЗА МИГ: Ова е најдобриот природен лек за забоболка!

ИСЧЕЗНУВА ЗА МИГ: Ова е најдобриот природен лек за забоболка! Забоболката може да биде интензивна. Луѓето коишто се плашат да одат на заболекар ја трпат болката или пак пијат апчиња […]

Издвојуваме

„Алкалоид“ донира 200.000 евра и ги намалува цените на 158 производи од својот асортиман

Веќе две недели компанијата „Алкалоид АД Скопје“ функционира во извонредно турбулентни услови. Се бориме за обезбедување залихи на производи кои не ни се примарна дејност, но во моментов се од […]

Вести

Околу 20 нови заразени од КОРОНА ВИРУСОТ и втора жртва во последните 24 часа! (графикон)

Околу 20 нови заразени од КОРОНА ВИРУСОТ и втора жртва во последните 24 часа! Графиконот покажува понатамошно зголемување на заразените а има и нова жтрва од смртоносниот вирус. Скопје предничи […]

Вести

Траги на лицата на лекарите во Италија оставаат без збор – доволно говорат за целата ситуација

Фотографии од италијанските лекари кои воопшто и не спијат, дежураат деноноќно и се обидуваат да бидат победници во битката со корона вирусот, го опколија светот. Едноставно, нив им е пеколно […]

Вести

Поевтинуваат горивата, објавен новиот ценовник

Од полноќ цените на горивата поевтинуваат во просек за 9,18%, објави Регулаторната комисија за енергетика. Така сега цените ќе бидат следниве: бензинот Супер-95 поевтинува за 5,00 денари и ќе се продава […]

Вести

Автобусите во Скопје и утрово преполни, граѓаните не ги почитуваат мерките

На повеќе Фејсбук групи утрово осамнаа фотографии со автобуси во Скопје, преполни со луѓе. Некои од нив носат заштитни маски и ракавици, а некои не, според коментарите на граѓаните, во […]

Живот

Леонард Колдвел: Секој рак може да се излечи и тоа за неколку недели. Еве како!

Според специјалистот Леонард Колвел, главна причина за појавата на рак е киселоста во организмот. Од друга страна, секој организам може да ја смени киселата состојба во базна и тоа за […]