Скопје

Скопје

Водата во Скопје е безбедна за пиење – извештај од анализата!

Водата во Скопје е безбедна за пиење – извештај! ЈП Водовод и канализација – Скопје со цел подобра информираност на граѓаните на град Скопје, го објавува неделниот извештај за квалитетот […]

Скопје

ВО ТЕКОТ НА ЕДНА НЕДЕЛА САНКЦИОНИРАНИ 255 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

ВО ТЕКОТ НА ЕДНА НЕДЕЛА САНКЦИОНИРАНИ 255 НЕПРОПИСНО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА НА ТЕРИТОРИЈА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот […]

Скопје

Казнети сопственичка и вработени во кафеана на „Боемска“, не постапувале според здравствените прописи

По спроведена претходна постапка и обезбедување на сите релевантни докази, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против две физички и едно правно лице […]

Скопје

КРСТОСНИЦАТА КАЈ СОБРАНИЕ ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕНА ЗА СООБРАЌАЈ ВО НАРЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА

КРСТОСНИЦАТА КАЈ СОБРАНИЕ ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕНА ЗА СООБРАЌАЈ ВО НАРЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА Градот Скопје известува дека почнувајќи од утре (10.10.2020 година, сабота) во 6 часот, па се до понеделник (12.10.2020 […]

Скопје

Богдановиќ: Општина Центар останува доследна на своите заложби за развој на културата

Во Општина Центар  официјално започна со работа Културно-социјалниот простор (КСП) „Центар-Јадро“, прва институција од овој тип на цивилно-јавно партнерство во државата.Овој модел е втемелен на партнерство помеѓу локалната власт, Општина […]

Скопје

Награда почесен црн појас 1 дан од Џудо федерацијата на Македонија за јапонската амбасадорка Кеико Ханеда

Џудо федерацијата на Македонија на јапонската амбасадорка Нејзината Екселенција Кеико Ханеда и додели Награда почесен црн појас 1 дан. Признанието се доделува за 4 годишната посветеност на амбасадорката за развивање […]

Скопје

Потврдена имплементацијата и сертификацијата на ИСО стандардите на ЈП Водовод и канализација – Скопје

Во изминатиот период, во ЈП Водовод и канализација – Скопје, беше извршена имплементација од страна на МАК Контрол Скопје и сертификација од страна на СГС Белград на стандардот ИСО 14001:2015 […]

Скопје

Есенска дератизација во општина Кисела Вода

Есенско уништување на штетни глодачи започна денес на територија на општина Кисела Вода. Дератизацијата ја  спроведува Центарот за јавно здравје, преку Секторот за комунални работи, инфраструктура, сообраќај и заштита на животната […]

Вести Скопје

Во пожарот кај салата „Борис Трајковски“ во Скопје гори отпад и шут

Утринава е забележан голем чад во Скопје, позади СЦ „Борис Трајковски“, а од противпожарната служба велат дека станува збор за запален отпад, кој зафаќа помала површина, но е проблематичен за […]

Скопје

„Денови на Св. Мајка Тереза“ по повод 110 години од нејзиното раѓање

Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ од денеска до 5 септември ќе организира традиционалната манифестација „Денови на Св. Мајка Тереза“, која годинава е во знакот на 110–годишнината од нејзиното раѓање. Оваа […]