Култура

Култура

Стефанија Гаштарска стана дел од ансамблот на театарот „Бољшој“

Стефанија Гаштарска стана дел од ансамблот на театарот „Бољшој“ Стефанија Гаштарска е првата македонска балерина вработена во московскиот театар „Бољшој“. На сцената на театарот 18-годишната Стефанија Гаштарска го имаше своето […]

Култура

МОБ ќе ни прикажува балетски претстави и опери онлајн – прва на онлајн репертоарот е „Лебедово езеро“

МОБ ќе ни прикажува балетски претстави и опери онлајн – прва на онлајн репертоарот е „Лебедово езеро“ ОПЕРА И БАЛЕТ ВО ВАШИТЕ ДОМОВИ! Почитувани пријатели и соработници,  љубители на оперската и […]

Култура

Огромна гледаност на СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ онлајн

Огромна гледаност на СОМНИТЕЛНО ЛИЦЕ онлајн. Забележавме над 6000 приклучени кои сакаа уште еднаш да ја погледнат оваа култна претстава. Што е за поздравување. Сепак мораме да истакнеме дека звукот […]

Вести Култура

Уште една убава вест: МНТ ќе овозможи да гледаме претстави онлајн

Со цел да имаме што поквалитетна содржина во периодот кога сите треба да ги почитуваме препораките, и МНТ се приклучи со свој придонес. Драга публико, бидејќи овие денови не можете […]

Култура

Ефто Пупиновски – сами си се ставаме како граѓани од втор ред

Ефто Пупиновски се обрати на нашата јавност преку неговиот профил на Фејсбук. Истито го пренесеуваме во целост: МАКЕДОНСКИ ФЕНОМЕН Самиот да се ставаш како граѓанин од ВТОР ред.? И така […]

Култура

Ова се најпродаваните книги во Македонија во 2019 година според сајтот КупиКнига

Читателите повторно го ставија на првото место авторот Гијом Мисо, според топ 10 листата на најпродавани книги што ја објави КупиКнига.мк! -Нашиот сајт постои повеќе од седум години и секоја […]

Култура

Информација за Новогодишниот концерт на пијано дуо Мимоза & Јована “ПРАЗНИЧНА РАПСОДИЈА”

По успешните концерти во Париз и Рим на македонските пијанистки Мимоза Ќека и Јована Трајчева, каде настапија со пијано дуо рецитали на музички фестивали – фестивалот Музички Недели во Париз, […]

Култура

Асаф Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани

Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани, изјави денес во Берлин министерот за култура Асаф Адеми, по реакциите на јавноста за резулатите од годишната програма за национален интерес на Mинистерството […]

Култура

СДСМ континуирано уништува реномирани установи, институции и уметници во културата, обвини Вељановски

  СДСМ продолжува со системско уништување на културата во Република Македонија. Ако мината година Годишната програма на Министерството за култура беше скандалозна, тогаш овогодинашната програма е трагична. Станува збор за […]

Култура

Со песната „Зајди, зајди“ испратен Горан Стефановски

Студенти од Универзитетот во Кент, Велика Британија, каде предаваше македонски драматург Горан Стефановски, побараа една од зградите на универзитетот да го носи името на нивниот професор. „Горан беше неверојатен човек […]

Култура

„Мел Фест“ се враќа на голема врата

Се враќа „Мел Фест“, фестивалот кој своевремено беше единственото музичко талент шоу во Македонија и надвор од неа. Елена Петреска, Андријана Јаневска, Симона Поповска, Наташа Малинкова, Елена Велевска, Игор Узунов, […]