Магазин

Кулинарство

Mellow – коктел од џин со вкус на лубеница со кој ќе заборавите на летните жештини

Лубеницата поради единствениот, специфичен вкус и боја, веројатно е најпрепознатлива во текот на летните денови. Нејзиниот мирис и вкус евоцира освежување, свежина и уживање во текот на летото, па поради […]

Здравје

Мислите дека е корисно, но тоа е штетно: Не вечерајте овошје!

Конзумирањето на овошје во големи количини може да биде штетно, особено ако ги јадете навечер, предупредуваат експертите. Една од причините за масти во црниот дроб е шеќерот во плодовите. Луѓето […]

Кулинарство

Лесен летен ручек: Рецепт за кремаста супа од тиквички

Тиквичките се многу сестрана и едноставна намирница за подготовка. Тие се исто така нискокалорични, но во истовреме и богати со разни нутритиенти. Младите тиквички се идеални и за консумација во […]

Сцена

Милица Павловиќ во новиот спот не носи гаќички: На пејачката „и попушти кочницата“, на гледачите „им падна вилицата“

Младата музичка фолк sвезда Милица Павловиќ ги изненади и шокираше своите обожаватели уште кога го објави тизерот за нејзината нова песна под наслов „Папи“. Во понеделникот вечерта, 10 август, 2020 […]

Сцена

Звучи совршено: „Македонско девојче“ ги сплоти вокалите на Каролина Гочева и Амира Медуњанин

Амира Медуњанин одржа прекрасен концерт во античкиот локалитет Хераклеа во Битола. Вечерта стана совршена кога на сцената се појави македонското девојче. Како изненадување, 48-годишната босанска пејачка ја покани Каролина Гочева […]

Здравје

Вклучете го магдоносот во исхраната, помага за сите овие работи

Магдоносот има силно изразени диуретички својства, односно тој помага уринарниот систем да функционира со полна брзина. Исклучително е богат со калциум, фосфор, натриум, железо и витамини. Благодарение на тоа, магдоносот […]

Избор на уредникот

ВО УЧК ВРИЕ: Се закануваат со повторување на 1998 и 1999 година!

Два настаниот ги разбрануваа страстите кај ветераните на УЧК во последните два дена. Претседателот на организацијата на воените ветерани на УЧК, Хисни Гуцати, побара од премиерот на Косово, Авдулах Хоти, […]

Здравје

6 знаци во телото кои не предупредуваат дека внесуваме малку витамини: Научете како да ги препознаете

Недостаток на одредени витамини и минерали може да влијае на нашето расположение, имунитет, сила, па дури и убавина. Затоа е важно да се забележат знаците што телото ни ги испраќа на […]

Живот

Видео порака за младите: Во овие 40 секунди ќе сфатите каков хорор е коронавирусот ако не почитувате мерки

Предизвикот на сите држави е да пронајдат соодветен начин да се допре до младите и до нивната свест. Мариано Урало, социолог од мадридскиот универзитет, тврди дека укинувањето на карантинот младите […]

Сцена

Откриени детали: Зошто се распаднал првиот брак на Меган Маркл?

Првиот брак на Меган Маркл не успеал затоа што на нејзиниот сопруг, продуцентот Тревор Енгелсон, не му се допаднала славата и популарноста кои Меган ги добила по серијата „Suits“, открива […]

Кулинарство

Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка

Доколку сакате да испробате нешто ново и интересно, поедноставнета верзија на пица со помалку тешки состојки за летниот период, го имаме вистинскиот рецепт за вас. Тенко, крцкаво тесто, многу доматен […]