Магазин

Кулинарство

Брзо и лесно – Жербо коцки кои ќе ги направите за 25 минути

Овој „старински“ рецепт ќе ве врати во детството, со неодоливиот вкус на кекс со додаток на мармалад од кајсии и ореви. Доколку сакате да подготвите нешто слатко, без да губите […]

Живот

Не ставате доволно сол – 5 грешки кои ги правите со зачините

Готвење храна може да биде проблем, бидејќи не постојат утврдени правила за тоа колку зачин треба да се додаде во храната што ја подготвувате. Секој зачин има различна јачина, така […]

Кулинарство

Супа од компир со сланина на која нема да можете да ѝ одолеете

Еден од триковите за совршена супа е да додадете кора од пармезан или некое друго квалитетно сирење. Густа супа е идеален спас за вишокот печен компир, а со „мала помош“ […]

Живот

Животот е трнлив, но убав цвет со големи и раскошни цветни ливчиња

Успех. Гордост. Радост. Солзи радосници. Прослави. Неуспех. Повредено его. Разочараност. Горчина. Гневни солзи. Емоции. Фантазии. Соништа. Животот не е ништо друго, туку еден огромен ролеркостер. Ролеркостер од емоции, успеси и […]

Живот

10-те најздрави зеленчукови плодови и нивните придобивки

Исполнет со круцијални антиоксиданти за зајакнување на имунитетот, хранливи влакна, Б-витамини и минерали, зеленчукот е „вистинската зделка“ која може да има големо влијание врз вашето здравје. Безброј студии го поврзуваат […]

Кулинарство

За совршени палачинки ви е потребна само една состојба – ќе бидат меки одвнатре и крцкави по рабовите

Палачинките им се омилен десерт на повеќето луѓе, а често ги јадеме и во солена варијанта. Нивната припрема не е некоја посебна филозофија, но оние совршено испечените, воздушести палачинки кои […]

Сцена

Љума и Даут од „Медена земја“ ја добија престижната американска награда за кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34 доделување на наградите на Асоцијата на кинематографери на Америка (ASC […]