Спорт

Останати спортови

Хабиб: Ставете се во моја кожа, цел свет седи дома, а јас мора да се борам?!

Коронавирусот откажа и одложи многу големи спортски настани во 2020 година, а еден од нив, очигледно, ќе биде спектакуларната борба за титулата во лесна категорија во УФЦ. Актуелниот шампион, Хабиб […]

Меѓународен фудбал

УЕФА ги одложи сите натпревари до јуни

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) го одложи сите клупски и репрезентативни натпреварувања до јуни. Тоа е одлука од денешниот состанок на кој учествуваа претставници на 55 национални федерации. Меѓу нив спаѓаат […]

Останати спортови

И светската шампионка е позитивна на коронавирус!

Светската шампионка во пливање, Унгарката Богларка Капаш е позитивна на коронавирусот! Болгарка на својот Инстаграм – профил објасни точно во каква ситуација се наоѓа, истакнувајќи дека немала никакви симптоми. Се […]

Спорт

Поранешен европски шампион од Италија во бокс ја загуби битката со КОРОНАВИРУСОТ

Поранешен европски шампион од Италија во бокс ја загуби битката со КОРОНАВИРУСОТ На 61-годишна возраст, Ангело Ротоли почина во Бергамо, еден од најтешко најпогодените градови во оваа епидемија, а за […]

Меѓународен фудбал

Правилата важат за сите, но не и за Роналдо- еве што правеше во време кога државата е во карантин

Кристијано Роналдо донираше неколку милиони евра за португалските болници во борбата против коронавирус. И покрај хуманиот гест Португалецот со еден потег предизвика гнев кај тамошната јавност. Фоторепортерите го „фатија“ како […]

Меѓународен фудбал

Меси се огласи, играчите прифатија 70 отсто скратување на платите

По долги разговори меѓу капитените и управата, донесена е одлука Капитенот на Барселона и прва ѕвезда на тимот Лионел Меси, преку „Инстаграм“ се огласи дека играчите го прифатија предлогот на […]

Останати спортови

Циципас: Изолацијата тешко ми паѓа, осамен сум и губам разум

Карантинот поради пандемијата од новиот коронавирус му паѓа тешко на грчкиот тенисер Стефанос Циципас. Во видео што го постави на Јутјуб каналот, наведува како го поминува денот и зошто не […]

Меѓународен фудбал

„Едвај дишев од Ковид-19, ова не му го посакувам и на најголемиот душман“

Фаусто Русо (38) е италијански кондициски тренер, кој работел во нисколигашот Атлетико Терме Фуиџи, човек кој во животот нема запалено дрога, алкохол речиси и да не пие многу, живее спортски… […]

Инстаграм Македонски фудбал

Горан Пандев побара неговото име да не се злоупотреба во политички цели

Горан Пандев побара неговото име да не се злоупотреба во политички цели! Тој објави реакција на социјалните мрежи. Според него се собираат ситни политички поени во време на глобална опасност. […]

Живот Останати спортови

Ѓоковиќ донираше милион евра за респиратори за Србија

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе донира еден милион евра за респиратори и дополнителна медицинска опрема за Србија, со цел да ѝ помогне на својата земја во борбата со коронавирусот. […]

Вести Меѓународен фудбал

„Маракана“ се пренаменува во болница за заразени од коронавирус

Бразилските власти одлучија спортскиот комплекс Маракана да биде привремена болница за пациенти заразени со новиот коронавирус. Маракана е најпознатиот фудбалски стадион во светот, кој двапати беше домаќин на финалето на […]

Меѓународен фудбал

Млад фудбалски тренер загина, ја загуби битката против коронавирусот

Фудбалска Шпанија денеска тагува по најмладата жртва од коронавирусот во оваа земја, бидејќи станува збор за исклучително тажна вест која пристигна од Малага. Клубот од Андалузија наречен Атлетико Портада Алта […]