Останати спортови

Останати спортови

МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА – СПОРТ АВАНТУРА 2021, Европската недела на спортот

На 25.09.2021г., сабота, Планинско Спортскиот Клуб Малешевска Корија, Берово традиционално по 6-ти пат го организира настанот „МАЛЕШЕВСКА КОРИЈА – СПОРТ АВАНТУРА 2021“, кој оваа година како и лани поради неговите препознатливи вредности во насока на здрави животни […]

Останати спортови

Михаела Лазаровска урна 14 години стар рекорд во скок во височина

Викендов во Скопје се одржа атлетскиот младински Куп на Македонија. Падна еден рекорд, истиот го постави Михаела Лазаровска од АК Центар. На Арената „Тодор Проески“ во Скопје овој викенд се […]

Останати спортови

Божиновска 10-та, Османовска 15-та на Балканското атлетско првенство

Вчера во Краљево, Србија се одржа Балканското атлетско првенство за млади младинци.  Ана Божиновска и Сара Османовска ја претставуваа Македонија на Балканското атлетско првенство. Божиновска од АК Центар учествуваше на […]

Останати спортови

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината таеквондо на Олимписките игри во Токио. „Владата на Република Северна Македонија […]

Останати спортови

По една година задоцнување, почнуваат Олимписките игри

Една година по рокот почнуваат Олимписките игри во Токио. Организаторите тврдат дека се целосно подготвени за „физичка дистанца“. На игрите нема да присуствуваат гледачи, спонзори, ниту голем број на спортисти […]

Останати спортови

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски старо-нови шампиони

Во неделата на 4-ти јули во Скопје се одржа Националното првенство на Македонија во полумаратон, како дел од календарот на Атлетска Федерација на Македонија. И оваа година победници на полумаратон […]

Останати спортови

Војнеска: од 150 натпреварувачи на првенството за младинци атлетичарката Ислами собори државен рекорд

Над 150 натпреварувачи вчера земаа учество на Националното првенство за младинци во атлетика кое се одржа на националната арена „Тодор Проески“. На првенството бележиме нов успех, атлетичарката Дрита Ислами после три години […]

Останати спортови

Викендов 200 спортисти ќе се натпреваруваат на Куп на Македонија за сениори/ки

Куп на Македонија за сениори/ки ќе се одржи викендов во организација на Атлетска федерација на Македонија во националната арена „Тодор Проески“. Предвидено е денеска и утре да се натпреваруваат 200 […]