Локална самоуправа

Вести Локална самоуправа

ОПШТИНА КАРПОШ: МОБИЛНИ ТИМОВИ ЗА ПОДДРШКА НА РАНЛИВИТЕ ГРУПИ ГРАЃАНИ

ОПШТИНА КАРПОШ: МОБИЛНИ ТИМОВИ ЗА ПОДДРШКА НА РАНЛИВИТЕ ГРУПИ ГРАЃАНИ Мобилните тимови на Општина Карпош и Црвениот крст, изминатиов период посетија повеќе од 50 домаќинства и им обезбедија соодветна услуга […]

Локална самоуправа

Затворен за сообраќај булеварот кај Бит Пазар

Од денеска ќе биде затворен за сообраќај булеварот „Крсте Петков-Мисирков“ односно делницата во правец на Бит пазар, од крстосницата со булеварот „Гоце Делчев“ до клучката Детелинка. Делницата ќе биде затворена […]

Локална самоуправа

Центарот на Скопје ќе биде затворен за автомобили од следната година

Низ центарот на Скопје од наредната година нема да се движат автомобили. Градоначалникот Петре Шилегов вели дека во моментов работат на проектот потегот од крстосницата кај Собранието до трговскиот центар […]

Локална самоуправа

Две села од Петровец отсечени поради снегот

Две села од општина Петровец останаа отсечени поради обилните врнежи од снег. Две села од општина Петровец останаа отсечени поради обилните врнежи од снег. Како што може да се види […]

Локална самоуправа

Градбата на повеќекатницата кај “Мајчин дом“ стопирана

„Градбата е стопирана, влегуваме во барање решение низ дискусија, ги преземам сите можни мерки и напори со сите засегнати страни да најдеме начин трајно да го заштитиме плацот пред “Мајчин […]

Локална самоуправа Македонија

Аеродромци денес повторно на протест кај “Мајчин дом“

Жителите на Аеродром и за денес во 17 часот најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. -Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната механизација и […]

Локална самоуправа

Викендов без струја ќе бидат овие населени места

Екипите на ЕВН Електродистрибуција ќе работат на реконструкција и модeрнизирање на дистрибутивната мрежа на локациите наведени во документот во прилог. Ве известуваме дека заради реализација на инвестиционите зафати за подобрување […]

Локална самоуправа

Презентација на Еразмус во Гази Баба

Во просториите на општина Гази Баба  се одржа презентација на Програмата на европската унија за образование, обука, млади и спорт. Пред присутните директорт од Јавните детски установи, основни училишта и општинската […]

Локална самоуправа

Поплавени населени места во општина Демир Хисар

Обилните врнежи од дожд предизвикаа големи оштетувања и поплави кои зафатија повеќе населените места на територијата на општина Демир Хисар.Градоначалникот на општина Демир Хисар Марјанче Стојановски информира дека синоќа во соработка […]

Локална самоуправа

Нова вакуум пречистителна станица во Јурумлери

Градоначалникот Борис  Георгиевски денес беше во работна посета на н.м Јурумлери каде соопшти дека во моментов се почнува со изградба на првата вакуум пречистителна станица во ова населено место, која […]

Локална самоуправа

Доделени нови решенија за легализација

Градоначалникот Борис Георгиевски и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески  доделија нови 26 Решенија за легализација на бесправно изградени објекти. Во општината има поднесено околу 18800 барања за решавање […]

Локална самоуправа

Tридневна жалост во Тетово за настраданите во пожарот

Со минута молчење започна денешната вонредна седница на Советот на Општина Тетово посветена на последиците од вчерашниот голем пожар во градот при што настрадаа Фатиме Зулбеари и нејзините малолетни деца, […]