Дестинации

Дестинации

Не се многу, но живеат долго: Земјата во која има најдолг животен век

Се смета дека за долг животен век можат са му се заблагодарат на животот на море, консумацијата на медитеранска храна, но и склоноста кон активниот живот, односно време поминато на […]

Дестинации Занимливости

Ова гратче во Германија “лежи“ на 72 тони дијаманти! Жителите не се подготвени да го разрушат за да стекнат богатство поради една причина

Жителите од гратчето Нордлинген во Германија знаат дека живеат на дијаманти, но немаат намера да го уништат ова преубаво гратче за да се збогатат. Нордлинген се наоѓа во германската сојузна […]

Дестинации

Зошто е Њујорк познат и како „Големото јаболко“?

Повеќето големи градови имаат прекари – Париз е познат како „Градот на светлината“, многумина го нарекуваат Рим „Вечниот град“, а честопати слушаме како луѓето велат „Големото јаболко“ наместо Њујорк. Прашањето […]

Дестинации

Амстердам го забранува за туристите она по што е најпрепознатлив

Амстердам ја разгледува можноста да воведе забрана за продажба на марихуана на туристи во кафулињата, а истовремено истражува и нови начини како да го балансира начинот на живот на населението […]

Дестинации

Најстариот ресторан на светот се наоѓа во Шпанија, а едно од најбараните јадења е балкански специјалитет

Шпанската кујна е позната по прекрасно подготвеното свинско месо. Ел Кочиниљо – свинско месо кое се служи во Кастиља уште од римско време. Сместен во историскиот дел на Мадрид, веднаш […]

Дестинации

Бајковита зимска дестинација – Инстаграм разгледници од австриското гратче Ишгл

Покрај тоа што изгледа бајковито, Ишгл е познат и по добриот ноќен живот, а љубителите на зимските спортови, може да се препуштат на убавините на ски центарот. Ако некогаш имате […]

Дестинации

Лоши пицерии, врски за вработување – Како изгледа животот на доселениците во Италија?

Олга од Русија живеела во неколку држави, а на крај решила да се пресели во Италија. Многумина сонуваат да живеат овде, но изгледа дека, сепак, не е сè така „розово“. […]

Дестинации

Ферари повторно најмоќен бренд во светот

„Ферари“ втора година по ред е најмоќниот бренд на светот на ранг-листата на глобалните 500 светски брендови на „Бренд фајнанс“. Американската компанија за интернет-трговија „Амазон“, пак, трета година по ред […]

Дестинации

Виена наградува: Билет за култура ако не користите автомобил

Градот Виена денска претстави мобилна апликација со чија помош жителите кои користат градски превоз, велосипед или одење пеш да добијат бесплатен билет за музеј или за претстава. Благодарение на системот […]

Дестинации

Маврово поскапо од Банско и Боровец: Негазирана вода 90 денари, цеден сок 225

Според фотографија која деновиве кружи на социјалните мрежи,се гледа дека не секој може да седне во кафуле среде Маврово и да се напие кафе или сокче. За да испиете едно […]

Дестинации

Божиќниот маркет во Будимпешта прогласен за најубав за 2020-та година

Вкупно 280.000 луѓе гласаа на сајтот за Најубави европски дестинации, избирајќи го божиќниот маркет во Будимпешта за најубав во 2020-та година. Магичните сијалички и штандовите со топли пијалаци очигледно се […]