Дестинации

Дестинации

Сицилија – најголемиот остров во Медитеранот

Сместен на самиот југ на Медитеранот, веднаш до северното афричко копно, овој италијански остров плени со својата уникатност.   Магијата на Сицилија ве освојува уште при самото стапнување на нејзиното […]

Дестинации

Ксамил, местото со тиркизно море, евтино пиво и италјанска пица

Летото заврши, но ќе останат спомените, спомените на еден одличен одмор покрај прекрасно море со палми и бел песок. Летово  додека се двоумевме меѓу Грција и Црна Гора, како најпопуларни […]

Дестинации

Во Турција најдена оловна фигура стара 4 илјади години

Раководителот со археолошките ископувања и директор на Одделот за археологија на Факултетот за наука и книжевност на Универзитетот Билечик Сејх Едабали , професорот Туран Ефе за турската новинска агенција Anadolu, […]

Дестинации

Ајфеловата кула во Париз вредна 434 милијарди евра!?

Вредноста на европските споменици изнесува 700 милијарди евра. Ајфеловата кула е убедливо најскап споменик во цела Европа. Вредноста на Ајфеловата кула изнесува 434 милијарди евра но, не само во материјална […]