Технологија

Технологија

Паркинг на кој автомобилот се паркира со помош на паметен телефон…

Една година после почетокот на тестирањето во Мерцедес Бенз музејот во Штутгарт, Дајмлер и Бош го отворија својот прв Автоматски паркинг пилот во кинескиот главен град Пекинг. Автоматското паркирање на […]

Технологија

Заслужени пофалби за новиот паметен часовник на Apple

Најистакнатите аналитичари ја пофалија четвртата генерација на паметниот часовник на Apple, посебно опциите за фитнес, следењето на работата на срцето и општо здравствената состојба на корисникот. Откако долго време се […]

Технологија

Машините го преземаат светот: Роботите до 2025. ќе вршат повеќе работи од луѓето

Роботите најдоцна до 2025. година ќе вршат 52 проценти од постоечките работи, речиси двојно повеќе од денес, покажало истражувањето на Светскиот економски форум. Истражувањето е засновано на анкети во кои […]

Технологија

Обид на „Гугл“ за намалување на зависноста од смартфоните

Водечките технолошки компании почнаа да посветуваат поголемо внимание на влијанието што нивниот производ го имаат врз секојдневниот живот на потрошувачите. Резултатите од една студија, финансирана од „Гугл“, поврзана со времето […]

Технологија

Роботи во американски продавници: Зарем машините ќе завладеат?

“ABC News” објавил видео-репортажа за новите роботи во продавниците “Walmart”, кои ги изненадиле и шокирале купувачите. Технологијата на роботите е слична со таа на автоматските автомобили, а со помош на […]

Технологија

„Ауди“ се вклучува во проектот за воздушни такси во Инголштад

„Ауди“ ја пренесува мобилноста во третата димензија. Минатата недела во Берлин беше потпишан посебен документ за намерите на компанијата. Брам Шот, Извршен директор и член на Управниот одбор задолжен за […]

Занимливости Технологија

Најновиот и до сега најголем мобилен на APPLE ќе се вика IPHONE XS

Претставувањето на новите Apple модели ќе се одржи на 12 месецов во Купертино, седиштето на компанијата. Радосна вест за зависниците од мобилни телефони, а новина е и тоа што ќе […]

Технологија

Послушајте ги овие совети: Цел живот погрешно го полниме телефонот

Доколку сакате батеријата на вашиот смартфон уред да остане во добра состојба, морате да водите сметка на неколку работи. Истражувањата покажаа дека полнењето на батеријата во текот на целата ноќ, […]

Технологија

Самсунг телефон со четири камери доаѓа до крајот на годината?

Самсунг можеби подготвува уред со четири камери, а тоа нема да биде ниту Galaxy Note, ниту Galaxy S. Информацијата доаѓа од Твитер корисник Ice Universe, кој често јавува за најновите […]

Технологија

Ова е најтенкиот гејминг лаптоп на светот

Компанијата “Asus” го претстави најновиот “Zephyrus S” кој што и официјално е најтенкиот гејминг лаптоп на светот. Како што соопштија од компанијата, на купувачите ќе им бидат понудени два модели […]

Технологија

Фејсбук и Твитер бришат профили

Фејсбук идентификуваше и забрани стотици лажни профили, групи и страници што се вклучени во кампањата за координирано политичко влијание и имаат за цел влијание врз политика. Компанијата соопшти дека се […]