Балкан

Балкан

Денес во сила е полициски час во Словенија: Одлука донесена откако процентот на заразени надмина 20%

Од денес во Словенија ќе биде воведен полициски час во траење од 21 до 6 часот наутро.  Забраната за собирање повеќе од шест лица, наместо претходните 10, стапува на сила, […]

Балкан

Лоши вести од Бугарија, го соборија рекордот: Повеќе од 1.000 новoзаразени за еден ден

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 1.024 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Министерството за здравство.  Во изминатиот ден беа […]

Балкан

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА

Белградска Арена од денеска повторно КОВИД БОЛНИЦА Белградската „Арена“ од денеска е привремена болница, која може да прими 510 пациенти од КОРОНА ВИРУСОТ. Министерот Вулин при посетата на објектот рече: – […]

Балкан

СЛОВЕНИЈА ДЕНЕСКА ЌЕ ПРОГЛАСИ СОСТОЈБА НА ЕПИДЕМИЈА

Словенечкиот премиер Јанез Јанша на Твитер објави дека в понеделник ќе биде прогласена 30-дневна епидемија, со построги мерки на национално ниво. Додека пак црногорската влада одлучи од денеска да ги […]

Балкан

Во Сараево казните за неносење маски и на отворено ќе бидат од 250 до 750 евра

Носењето маски во Сараево е исто така задолжително на отворено, а припадници на МВР на Сараевскиот кантон ќе бидат ангажирани за почитување на мерките. Шефот на полицијата, Џафер Хрват, изјави […]

Балкан

Изненадувачки но Србија и Македонија имаат најмногу резерви на злато на Балканот

Изненадувачки но Србија и Македонија имаат најмногу резерви на злато на Балканот Србија за една година ги зголемила своите резерви на злато за повеќе од 10 тони и во моментов […]

Балкан

Силна експлозија во центарот на Белград

Во центарот на Белград утринава околу 2 часот е фрлена експлозивна направа на угостителски објект, јавуваат српските медиуми. Според нивните извештаи, повредени лица нема во експлозијата која ја предизвикал непознат […]

Балкан

Што се случува во Словенија: Заразен е секој 150. Словенец

Инциденцата во периодот од 14 дена е висока, се искачи на 202,75. На болниците им недостасува обичен кадар, се повикуваат специјализантите, празни кревети на одделенијата за интензивна нега забрзано снемува. […]

Балкан

Хрватска објави нови препораки за одржување свадби, дозволено е танцување

Хрватскиот Завод за јавно здравје објави нови препораки за свадби, според кои танцувањето е дозволено само за младенците и нивните родители, или за членовите на блиското семејство, на почетокот на […]

Балкан

Во Грција забранета неонацистичката ЗЛАТНА ЗОРА!

Во Грција забранета неонацистичката ЗЛАТНА ЗОРА! Со објавување на пресудите, најголемото судење на радикално десните екстремисти во Грција, здружени во партијата Златна зора и околу неа, завршува по повеќе од […]