Македонија

Македонија

Приведени 10 мигранти и возачот кој ги превезувал

Синоќа во 21:30 часот на автопатот А-1, на делницата Гевгелија- Неготино, кај мост Клисура во близина на Демир Капија во автомобил “Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки се откриени десет мигранти […]

Македонија

Грипот зема замав

Во текот на изминатата недела (од 11 февруари до 17 февруари), во државава се регистрирани 2.943 заболени од грип, што е зголемување за 31 отсто споредено со неделата пред неа […]

Вести Македонија

Толку од убавото време, подгответе се за драстична промена

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно, во попладневните и во ноќните часови со локални слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен […]

Вести Македонија

Млада девојка пронајдена мртва во скопско Волково

Утрово млада девојка е пронајдена мртва во скопско Волково, дознава Press24 од свои извори во полицијата. Се уште нема информации во какви околности починала девојката ниту пак дали на нејзиното […]

Политички партии

Средбата заврши, Касами вели-нема безусловна поддршка

По денешната средба со премиерот, Зоран Заев, за консензуален претседател првиот човек на БЕСА, Билал Касами, изјави дека се разговарало за неколку опции кои ќе се разгледаат внатре во партијата […]

Македонија

Уште двајца патници од “автобусот на смртта“ се во тешка состојба

Двајца од тешко повредените патници во сообраќајната несреќа, што се случи на 13 февруари кај село Ласкарце и во која загинаа 15 лица, сеуште во тешка здравствена состојба. Едниот е […]

Македонија

Возачот на автобусот кој се преврте кај Ласкарце добива закани по живот

Обвинителството се уште нема податоци дали и кој ја има одговорноста за сообраќајната несреќа која се случи кај село Ласкарце и во која загинаа 15 луѓе, соопшти Јавниот обвинител Љубомир […]

Македонија

Заев и Касами ќе разговараат за заеднички претседателски кандидат

Денес во 13:30 часот во Клубот на пратениците премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев ќе се сретне со претседателот на движењето Беса, Билал Касами. Повод за средбата е можноста за […]

Македонија

Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Трајко Велјаноски, бара Судот

По синоќешниот распит во Јавното обвинителство Основниот суд денес ќе побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Велјаноски. Поранешните министри Миле Јанакиески и […]

Вести

Загадувањето на воздухот одзема речиси една година од просечниот живот на Европеецот, а Македонија е најзагадена европска држава

Девет од десет луѓе ширум светот секојдневно го дишат загадениот воздух, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Тоа значи дека 91отсто од светската популација живее на места кадешто квалитетот […]

Вести

Од полноќ македонските граѓани во Грција влегуваат само со пасош

Белите ливчиња на кои до вчера грчките гранични полицајци ни ставаа печати за влез во нивната земја,од синоќа на полноќ заминаа во историја. Официјално од полноќ при влез во Грција […]

Вести

Течат роковите за подготовки за претседателските избори

Согласно Роковникот за одржување на претстојните претседателски избори Државната изборна комисија најдоцна до денеска треба да ги формира односно дополни општинските изборни комисии (ОИК) со нови членови и заменици на […]