Македонија

Вести

Следниот понеделник е неработен ден за Србите во Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2020 година (понеделник), Свети Сава е […]

Вести

Јавноста ќе се изненади од позадината и вистината за „Рекет“ – порака од Боки13

„Вистината е како шило“. Е, токму тоа шило ќе го дупне надуениот балон наречен „Рекет!“, се вели во аберот од Бојан Јовановски. На Фејсбук и Инстаграм страната на сега веќе […]

Вести

ВНИМАВАЈТЕ: Доколку вечерва сте зад воланот еве каде има густа магла и намалена видливост

Намалена видливост до 50 метри поради појава на магла попладнево има од селото Шипковица до Попова Шапка. Како што соопшти ЈП „Македонијапат“, сообраќајот на патиштата се одвива тековно по наместа […]

Вести

Момчето кое го фати Светиот крст во Делчево го донираше телевизорот кој го доби за подарок

Хуманоста е одраз на големите луѓе. Среќниот фаќач на Светиот крст во Делчево, Васе Панчовски заедно со неговата група одлучија денешната освоена награда, телевизор која ја доделува компанијата Зегин, да […]

Вести

Преку лажен профил на Игор Џамбазов барале пари за донации

На Фејсбук некој се обидел да го злоупотреби името на Игор Џамбазов. Лажниот профил на социјалната мрежа, кој се претставува дека е офцијален на македонскиот шоумен, се обидува да изнуди […]

Вести

Во Штип се гураа и влечеа за крстот (Видео)

Гледајте внимателно. Има викање, скандирање, свиркање… Годинава, најголемиот срам се случи на фрлањето на крстот во Штип, кога дојде до тепачка помеѓу луѓето кои се обидувале да го фатат крстот, […]

Вести

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

30-годишниот Петар Рупески од Варош беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро, осветени на големиот христијански празник Богојавление – Водици, денот кога […]

Вести

Ден кога водите стануваат лековити: Oбичаи и верувања за Водици

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил (значи мил на Бога), Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница, Дарин, Јован, Јованка, Јонко, Јонка, Јоана… Празникот Водици (Богојавление) […]

Вести

Попова Шапка и со малку снег е полна со гости

Скијачкиот центар Попова Шапка, иако моментно ги нема минималните сантиметри снег за официјален почеток на скијачката сезона, сепак е преполн со посетители. И неколкуте сантиметри снег сепак насекаде ја обелија […]

Вести

БОГ СЕ ЈАВИ: Православните верници го слават Богојавление – Водици

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна […]

Вести

Две кривични по итна постапка за Емил Јакимовски и осум дена притвор

Две кривични по итна постапка за Емил Јакимовски. Судот му одреди и осум дневен притвор на Емил Јакимовски поради тоа што постоела опасност од бегство. „На ден 18.01.2020 од страна на […]