Автомобилизам

Автомобилизам

Кои автомобилски марки се најпогодени, а кои најпоштедени од корона-кризата?

Автомобилската индустрија е меѓу браншите што претрпеа најголем удар во вонредните услови предизвикани од пандемијата. Но, големите концерни докажуваат дека нивната работа со право се води како кралица на индустријата. […]

Автомобилизам

Позната е цената на новиот „ѕвер“ од Мерцедес

Неколку дена по премиерата, германскиот произведувач започна да прима нарачки за својот нов „ѕвер“ од 730 коњски сили. Тие кои можат да си дозволат ваков ексклузивен автомобил ќе мораат да […]

Автомобилизам

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iVја претставува иднината на ŠKODA

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iVја претставува иднината на ŠKODA Емотивен, ефикасен, електрифициран: новиот ŠKODA ENYAQ iV означува пионерски чекор напред во стратегијата на ŠKODA. Првиот модел базиран на […]

Автомобилизам

КОЛКУ ВСУШНОСТ ЗАШТЕДУВА ВОЗЕЊЕТО НА ПЛИН ?

Возењето на течен нафтен гас (ТНГ) најмногу се поистоветува со желбата да се заштеди некој денар плус во споредба со употребата на бензин бидејќи е речиси двојно поевтин. Но, автогасот […]

Автомобилизам

Легендарната „буба“ заминува во историјата

Германската автомобилска компанија „Фолксваген“ соопшти дека од јули 2019 година ќе престане со производство на легендарниот модел „буба“. Првата серија од овој модел беше произведена во далечната 1938 година во […]

Автомобилизам

Дизел возилата може да бидат забранети поради загадувањето што го предизвикуваат

Одамна се води сериозна и жестока дебата на оваа тема. И се чини дека конечно разврската, судска е на праг. Градовите во Германија можат да започнат да ги забрануваат старите дизел […]

Автомобилизам

Фолксваген ќе го промени своето препознатливо лого

Германската автокомпанија Фолксваген најверојатно ќе го промени своето препознатливо лого. Гигантот од Волсбург сака да го усогласи својот визуелен идентитет со промената на автоиндустријата кон електрични возила. Директорот на Волксваген […]

Автомобилизам

Топло и ладно: Глобално тестирање на издржливоста на новиот Cayenne

Третата генерација на Porsche Cayenne е во стартната фаза. Новата едиција на успешниот модел, кој постигна повеќе од 760 000 продадени единици од 2002, поминува низ комплекс на предизвикувачки серии […]

Автомобилизам

Поглед кон новиот Audi A8: Целосно активна суспензија која нуди максимална удобност и динамичност

 – Главниот електричен систем од 48 волти му дава моќ на електромеханичкиот систем за суспензија – Динамичкото управување со сите тркала го решава судирот на интересите меѓу агилноста и стабилноста – Глобално […]

Автомобилизам

Tesla го надмина и BMW по пазарна вредност

Компанијата Tesla Motors го надмина BMW по пазарна вредност, откако при затворањето на берзите во петокот, нејзините акции „рипнаа“ за 1,6%. Така производителот на електрични возила веќе вреди 61,6 милијарди […]

Автомобилизам

Ја пробавме новата SEAT Ateca со Игор Стефановски Иџе

Избравме сончев ден за да влеземе во новата  SEAT Ateca со нашиот двократен европски рели шампион Игор Стефановски или уште попознат како Иџе.Очекувањата кога седнавме во новиот SUV беa Игор […]