Ракомет

Ракомет

Македонска ракометна репрезентативка позитивна на ковид-19

Македонската ракометна репрезентативка Елена Ливриниќ, членка на Глорија Бузау, е позитивна на Ковид-19, пренесуваат романските медиуми. Ова е втор случај на коронавирус во женската ракометна лига во Романија, откако претходно […]

Ракомет

Кире Лазаров најави пензија

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера, објави тој во интервју за „Вечерњи лист“. – Имам договор на уште една година и мислам […]

Ракомет

18 години по европската титула – Моќна изведба на „Кометал Шампионе“ на Дац и Александар со ракометарките

И по 18 години можеме да се наежиме кога ќе се потсетиме на моментот кога Кометал стана европски шампион и кога ќе ги погледнеме снимките од таа незаборавна радост. Во […]

Ракомет

Македонија нема да игра на СП 2021!

Европската куќа на ракометот денеска преку соопштение ги потврди двојните лоши вести за македонскиот ракомет, дека Вардар без борба е елиминиран од Лигата на шампионите, додека македонската репрезентација нема да […]

Ракомет

Самсоненко им дал гаранција на играчите дека ќе ги исплати до крајот на мај!

Големата неизвесност која владее со ракометниот клуб Вардар ги уплаши навивачите дека со егзодусот полека доаѓа крајот на Вардар каков што го знаеме, но руски „Спорт“ во текст на новинарот […]

Ракомет

Шпанија е нов европски шампион во ракомет

Шпанската селекција со резултат 22-20 против Хрватска го одбрани европскиот трон. Натпреварот за титула го судеа македонските арбитри Николов и Начевски и одлично си ја завршија работата. Хрватска и Шпанија […]

Ракомет

Лазаров: Отидов на се или ништо- ова е победа за Македонија

Капитенот Кирил Лазаров одигра клучна улога во победата на Македонија против Украина, неговиот последен шут беше победнички. „Оваа година ми оди некако во последните секунди, отидов на се или ништо, […]

Ракомет Спорт

Браво момци: Ракометарите ја отстранија Северна од Македонија

Македонските ракометари ја избришаа додавката Северна која стоеше пред Македонија на автобусот со кој се возат на Европското првенство во Австрија. Претходно тоа го направи и Борко Ристовски кога на […]

Ракомет

Српските коментатори добија ајвар, очекуваат стан и државјанство

Српските коментатори добија ајвар, очекуваат стан и државјанство. Еден од двата српски коментатори кој се прослави по коментирањето на шампионот Вардар, Сретен Рашковиќ денеска сподели интересна фотографија од Охрид. Имено […]