Вести

Вести

СТОЛТЕНБЕРГ ОДГОВОРИ НА ПОРАКАТА НА ВЛАДИМИР ПУТИН: Русија не може да добие нуклеарна војна со пактот НАТО!

Главниот уредник на Ројтерс Алесандра Галони денеска го интервјуираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Еден од заклучоците е дека НАТО ќе го зголеми производството на оружје и муниција, а […]

Вести

„ШПИГЕЛ“: ЦИА УШТЕ ПРЕД НЕКОЛКУ НЕДЕЛИ ЈА ПРЕДУПРЕДИЛА ГЕРМАНИЈА ЗА МОЖНИ НАПАДИ ВРЗ ГАСОВОДИ ВО БАЛТИЧКОТО МОРЕ

Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) ја предупредила Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море, објави германскиот магазин „Шпигел“, откако беа пријавени истекувања на гас […]

Вести

БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЛУЖБИ ВО ГЕРМАНИЈА ОЧЕКУВААТ НЕМИРИ ПОРАДИ ИНФЛАЦИЈАТА И ЦЕНИТЕ НА ЕНЕРГИЈАТА

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) предвидува дека инфлацијата и порастот на цените на енергијата може да имаат негативно влијание врз внатрешната безбедност во земјата и да предизвикаат […]

Вести

НИКОГАШ, НИКОГАШ, НИКОГАШ! Бајден рече дека САД не ги признаваат резултатите од референдумот и припојувањето на украинската територија кон Русија

САД „никогаш, никогаш, никогаш“ нема да го признаат обидот на Русија за анексија на територијата на Украина, изјави американскиот претседател Џо Бајден откако рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша указите […]

Вести

ПУТИН ЈА ЗАПИРА ОФАНЗИВАТА НА УКРАИНА, СОЗДАВА МРТВА ЗОНА НА РАДИЈАЦИЈА: Веќе ја слави победата, можен атомски удар на овие простори?!

Шпионите велат дека има „веродостојни разузнавачки информации“ кои сугерираат дека Путин планира голем нуклеарен напад западно од 4-те региони во Украина што планира да ги заземе. Путин командува со најголемата […]

Вести

СЕ ОТВАРА ЛИ НОВ ФРОНТ ВО ВОЈНАТА? По експлозиите на гасоводот, расте стравот дека Москва би можела да има нови цели, надвор од Украина!

Европската енергетска криза се чини дека влегува во нова опасна фаза. Ако се потврдат сомнежите – или едноставно растат – дека Русија стои зад експлозиите што предизвикаа три истекувања во […]

Вести

Шефот на ЦИА: Армијата на Путин има многу проблеми, работната сила е само еден од нив

Директорот на ЦИА Вилијамс Барнс изјави дека руската војска има повеќе проблеми отколку работна сила, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди мобилизација на 300.000 резервисти минатата недела. Одлуката на Путин, […]

Вести

КАКО СЕ ИЗВРШИ САБОТАЖА НА ГАСОВОДИТЕ СЕВЕРЕН ТЕК 1 И 2: Кој користел нуркачи и подморници?!

Падот на притисокот во гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“, кои минуваат од Русија до Германија, е предизвикан од „целна саботажа“, што е невозможно без нуркачи или подморница, […]