Вести

Вести Свет

Еден убиен и петмина повредени во близина на Белата куќа

Едно лице е убиено, а петмина се повредени во близина на Белата куќа во центарот на Вашингтон. Пукањето се случило на околу три милји од Белата куќа во четвртокот вечерта по локално […]

Вести

Туркменистански министер со лисици и во солзи

Претседателот на Туркменистан, во обид да покаже дека се бори против корупцијата и криминалот, го принуди екс министерот за трговија да признае дека бил корумпиран, а тоа беше прикажувано на […]

Вести

Уапсен човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот во Киев

Украинските безбедносни сили го уапсија човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот „Метро“ во Киев, објавија украински медиуми. „Полицијата го уапси напаѓачот“, се вели написот на Украинска правда […]

Вести

Американски експерти: Што ќе им е на Русите подморница со 200 крстосувачки ракети „Калибр“?

Во САД сериозно ја примија веста дека руската армија планира своите гигантски нуклеарни подморници од класата „Акула“ (НАТО – „Тајфун“) да ги опремат со конвенционални крстосувачки ракети. Според процените на […]

Вести

Падна првиот снег

Во Амурската област на Далечниот исток во Русија утрово падна и првиот снег. Како што пренесува регионалниот метеоролошки центар, снег почнало да паѓа во селото Лопча во областа Тинда и […]

Вести Свет

Девет загинати и 21 повреден во автобуска несреќа во Русија

Пренесувајќи ги локалните власти руските медиуми јавија дека најмалку девет лица загинаа, а 21 се повредени во директен судар меѓу патнички автобус и камион во руската Јарославска област. До несреќата […]

Вести Свет

Најмалку пет лица ги загубија животите во поплавите во Шпанија

Во страшните поплави што го зафатија југоистокот на Шпанија најмалку пет лица ги загубија животите. Најновите две жртви настрадаа во градовите Гренада и Аликанте, додека претходните три жртви беа најдени вчера […]

Вести Свет

Утрово два силни земјотреса ја стресоа Турција

Два силни земјотреса утринава го погодија регионот околу главниот град на Турција. Земјотресите биле почувствувани во Анкара и во соседните градови. Првиот потрес бил регистриран во 9 часот утрово по […]

Вести Свет

Од подметната бомба во Турција загинаа 7, а повредени се 13 лица

Седум лица загинаа, а 13 се ранети по експлозија на рачно изработена бомба поставена на пат во Југоисточна Турција. Како што известуваат новинските агенции експлозивната направа била активирана додека по патот […]

Вести

Родителите збеснале кога виделе каква храна јадат нивните деца во училиште

Кога синот на 47- годишниот Дејвид Рутерфорд почнал да му се жали на храната во училишната менза, таткото не му придавал големо значење. Но, кога на социјалните мрежи видел како […]

Вести

Најпознатиот доктор на светот бил во заблуда, не ги забележал симптомите на болест кај својата мајка

Доктор Мехмед Оз, најпознатиот лекар на светот и на некои омилено телевизиско лице, на Инстаграм споделил вест дека неговата мајка Суна, боледува од Алцхајмерова болест. „Сите знаци беа тука, но […]

Вести

Почина поранешниот индонезиски претседател Хабиби

Поранешниот претседател на Индонезија, Бахарудин Јусуф Хабиби почина денеска на 84-годишна возраст. Како што соопшти семејството, Хабиби почина во воената болница, каде бил од 1 септември поради проблеми со срцето. […]