Економија

Економија

Банките наскоро ќе информираат за олеснувањето на договорните услови за кредитите

Деталите како ќе ја спроведат Уредбата за олеснување на договорните кредитни услови банките најавуваат дека ќе ги објават многу скоро. Информациите, како што нè информираат дел од нив, ќе ги […]

Економија Свет

Биткоинот ја проби бариерата од 10.000 долари, и оди нагоре. И другите крипто валути одат нагоре

Биткоинот ја проби бариерата од 10.000 долари, и оди нагоре, односно има галопирачка динамика во последниот период. Во последните месец дена Биткоинот порасна за околу 26 проценти. Така најниско се […]

Економија Македонија

“Алкалоид“ АД Скопје со дополнително вложување во Србија

“Алкалоид“ АД Скопје континуирано вложува во освојување на поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа цел на 21 октомври изврши дополнително вложување во “Алкалоид“ ДОО […]

Економија Македонија

Бензините поскапуваат, дизелот поевтинува

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за половина до еден денар, а дизел горивата поевтинуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). […]

Економија Македонија

Граѓаните штедат во денари и парите ги чуваат во банки

Граѓаните претпочитаат да штедат во банкарски депозити како резултат на довербата во банкарскиот систем. Повеќе сакаат да штедат во денари, отколку во девизи. Но, македонскиот банкарски систем мора да продолжи […]

Економија Македонија

Цените на бензините од полноќ се зголемуваат

Цените на ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98 се зголемуваат за половина денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство остануваат со непроменети цени, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Со […]

Економија Македонија

Граѓаните се повеќе купуваат електронски, ќе се олеснува постапката и за малите пратки

Триесет и шест проценти од македонските граѓани кои имаат пристап до Интернет вршат онлајн нарачки. Од почетокот на годината бројките покажуваат на потрошени 84 милиони евра и раст од 26 […]

Економија Македонија

Бензините поскапи, дизелот со иста цена – неделава

Од полноќ се намалува цената на бензините од денар до денар и пол, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство останува непроменета. Според денешната одлука на Регулаторната […]

Економија Македонија

Министерката за финансии, Ангеловска најави раст на јавниот долг

Министерката за финансии Нина Ангеловска во гостувањето во емисијата „Економски магазин“ на “Алсат“ истакна дека јавниот долг за 2020 година е проектиран на 52,3 %, додека за 2019 година 51, […]

Економија Македонија

Цената на горивата од полноќ без значајни промени

Регулаторната комисија за енергетика ја соопшти својата одлука во врска со цените на горивата, кои ќе важат од полноќ. Имено цените на горивата остануваат исти, освен цената на ЕУРОСУПЕР-95 која […]

Економија Македонија

Бензините поевтинуваат, минимално

Како што објави денеска Регулаторната комисија за енергетика цените на бензините од полноќ се намалуваат од половина до еден денар. За еден денар се намалува цената на Еуросупер БС-98, дизелот […]

Економија Македонија

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата, коишто ќе стапат во сила од ноќеска на полноќ. Согласно новиот ценовник, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, […]