Мислења

Издвојуваме

Како тоа адвокатот на Трифун Костовски ја затворил неговата фирма со невратен долг од 220 илјади евра кон Еуростандард банка?

Здружението на оштетени во ЕУРОСТАНДАРД БАНКА ипрати допис до јавноста. Го пренесуваме во целост: Славко Секулов, долгогодишен личен адвокат на Трифун Костовски, ја затворил неговата фирма во време кога имала […]

Издвојуваме

Стефановски: Колку се реални стравувањата од нуклеарен судир по анексијата која што се очекува?

Надворешно политичкиот аналитичар Милан Стефановски во својот настап на „ЗАСПИЈ АКО МОЖЕШ“ изнесе анализа на последниот развој на настаните во Украина. Досега операцијата се смета за ограничена или како што […]

Издвојуваме

Исмајлоска: Мицковски пред неполна година сметаше дека Отворен Балкан е добра иницијатива, а сега ја кочи правејќи се дека не и ја знаел суштината

Мицкоски пред неполна година за српска Политика изјавуваше дека Отворен Балкан е добра можност за олеснета комуникација на земјите од регионот, а деновиве сосема спротивно се чуди како можеле да […]

Издвојуваме

Англичаните се изненадени од еден феномен на Балканот: “Владее југоносталгија”, поминаа 42 години од смртта на Тито а сите пак се сакаат едни со други

Некои ја глорифицираат Југославија, додека други се покритични кон она што го гледаат како прекумерна романтизација на тој период. Дури 81 отсто од жителите на Србија сметаат дека распадот на […]

Колумни

НОВИОТ ЗАКОН ЗА БУЏЕТИ:РЕФОРМА ЗА ПОГОЛЕМА ОТЧЕТНОСТ, ДИГИТАЛИЗАЦИЈА И ПОДОБРО ДОЛГОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес – да започнеме. Со мудрите зборови на нашата хуманитарка Мајка Тереза, која остави длабока трага во историјата, ја започнувам оваа […]

Издвојуваме Останати спортови

Со ОК Струмица НИКОБ во победа и во лига на шампиони! Влезот е слободен

ОК Струмица Никоб ги отвара вратите за сите љубители на одбојката и спортот, во вторник во СЦ Јане Сандански во Скопје сме домаќини на Холандскиот шампион во Одбојка, Dynamo Draisma […]

Издвојуваме

ЈОЦИ И ОБЈАВИ ВОЈНА НА ИНАМНОГУФИНА: ИНА ГО ОЗБОРУВА ЦЕЛО СКОПЈЕ, ХУШКА ЛУЃЕ ПРОТИВ ЛУЃЕ…

ИНА #МНОГУ #ФИНА ИЛИ ,,АЃЕНТОТ ОД АЛИ АКСПРЕС” НА БАТЕ САШЕ НА СИТЕ АСТАЛИ ВО ЦЕЛО СКОПЈЕ Вистинско име, Катарина Гроздановска, другарка на Трендо и екипа, бате Саше чиј најбољи […]

Издвојуваме

Арсовска за Мицкоски: Одлично е запознат со сумите за тендерот, што е доверливо, органите ќе имаат со што да се позанимаваат

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вчера во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски бил многу добро запознаен со сумите за тендерот на Водовод и […]