Свет

Вести

Откриено кога најрано да се очекува вакцината против коронавирусот

Директорката на американската Воена програма за истражување на заразни болести Венди Самсонс-Џексон, денеска изјави дека е разумно да се очекува дека до крајот на годината „на дел од американската популација […]

Вести

СЗО: Забрзано зголемување на заразени во Северна и Јужна Америка

Северна и Јужна Америка бележат забрзано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). Извршниот директор на програмата за вонредни случаи на СЗО, Мајк Рајан рече […]

Вести

Полицаец од Балтимор е суспендиран откако нокаутираше протестантка, која пак го шамараше неговиот колега

Полицаец од Балтимор е суспендиран откако нокаутираше протестантка, која пак го шамараше неговиот колега. Видеото е преземено од Даили Мејл Ако се погледне внимателно жената два пати без мерка го […]

Вести

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата. Инвеститорите беа внимателни, пред се поради протестите што ги зафатија САД, но и […]

Балкан

Црна Гора скоро цел месец е без нови случаи на КОРОНА ВИРУСОТ. За нас при патување следи карантин

Црна Гора скоро цел месец е без нови случаи на КОРОНА ВИРУСОТ. За нас при патување следи карантин Оваа држава точно 28 дена нема нов случај на КОРОНА ВИРУС. Од […]

Вести

СЗО: Нема докази дека вирусот се сменил, мерките да останат

Нема докази дека коронавирусот се сменил, ниту кога станува збор за формата на пренесување, ниту кога е во прашање сериозноста на болеста што ја предизвикува, предупреди денеска епидемиолог на Светската […]

Вести

Америка гори: Трамп се заканува со распоредување на војската на улиците, се огласи и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека државите и градовите мора да бидат „многу построги“ кон протестите против полицијата, во спротивно ќе се вклучи сојузната влада и ќе биде активирана војската. […]

Балкан

Сите Македонци кои сакаат да влезат во Црна Гора ќе мораaт да одат во карантин 14 дена

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку од 25 заразени на 100. 000 жители, што значи […]

Балкан

Сергеј Трифуновиќ нападнат денеска во Белград

Сергеј Трифуновиќ нападнат денеска во Белград Нападот се случил во центарот на градот, на познатата Кнез Михајлова улица. Всушност се работи за два напада денеска. Полицијата реагирала и приведени се […]

Вести

Демонстрантите убија човек кој ја бранеше неговата продавница од пљачкање (видео)

Демонстрантите убија човек кој ја бранеше неговата продавница од пљачкање Предупредуваме дека видеото може да вознемири поради бруталноста. За жал човекот беше претепан до смрт затоа што ја бранеше неговата […]

Вести

Полицијата со возила туркаше демонстранти во Њујорк (видео)

Полицијата со возила туркаше демонстранти во Њујорк (видео) Ескалира состојбата со протестите во САД. Во протести зад кои се гледа сериозна организација и политичка афилијација, САД и администрацијата на Трамп […]

Балкан

 20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа поради кризата со КОРОНА ВИРУСОТ

20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа поради кризата со КОРОНА ВИРУСОТ Oколу 50 проценти од рестораните во Бугарија работат со загуба, а 20% од нив веќе банкротираа, информираа од […]