Свет

Вести

Голем скандал во Пентагон: Американските маринци организирале јавни куќи и трговија со бело робје!?

Списокот на „достигнувања“ на некои американски маринци кој се наоѓаат во Бахреин е: организирање бордели за давање интимни услуги, трговија со луѓе, одземање на пасошите на „кралиците на ноќта“ за […]

Свет

Ова се најголемите жаришта на корона во светот во моментов: Европа не е поштедена од тоа

Коронавирусот продолжува да се шири низ целиот свет, а досега повеќе од 20 милиони луѓе се разболеле во 188 земји. Повеќе од 700.000 луѓе починале од новата болест. Каде расте бројот […]

Свет

Експертите за рускиот „Спутник V“: Тоа е повеќе молотов коктел отколку вакцина

Во глобалната трка за вакцина против коронавирус, рускиот претседател Владимир Путин во вторникот објави дека неговата земја е еден чекор понапред. Русија објави дека локално развиената вакцина добила регулаторно одобрение […]

Свет

Зошто Бајден ја избра Камала Харис за потпретседател: За прв пат жена афроамериканка на таа позиција

Демократскиот кандидат за претседател Џо Бајден го избра сенаторот од Калифорнија Камала Харис за заменик претседател, за прв пат во историјата на тоа место афроамериканка е номинирана, но аналитичарите велат […]

Вести

Кина: Вирус на пакети со смрзнати шкампи од Еквадор

Властите во градот Вуху во провинцијата Анхуи во источна Кина, денеска откриле денес пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа […]

Вести

Можат ли отровните гасови од Бејрут да стигнат до регионот?

Можат ли отровните гасови од Бејрут да стигнат до регионот? Дел од јавноста е исплашен дека после експлозијата во Бејрут, дел од отровните гасови би можеле да стигнат во регионот. […]

Вести

Словачка соочена со втор бран на Ковид-19

Министерот за здравство на Словачка, Марек Крајчи, изјави дека државата доживува втор бран на пандемија на коронавирусот. – Во моментов епидемиолошката состојба во Словачка е под контрола, иако се влошува. […]

Свет

Хаос во Минск веќе трет ден по ред: Полицијата со шок-бомби и гумени куршуми против демонстрантите

Протестите во Минск и другите делови на Белорусија се одржуваат веќе трет ден по ред, а демонстрантите излегоа на улиците и изразија незадоволство затоа што претседателот Александар Лукашенко беше избран […]

Свет

Бајден одлучи со кого ќе се бори против Трамп

Џо Бајден, демократскиот кандидат на претстојните избори за претседател на Соединетите држави на Америка, избра кој е неговиот кандидат за потпретседател на државата ако триумфира на изборите, односно со кого […]

Свет

Мрачни податоци на СЗО: За 24 часа, повеќе од 216.000 луѓе биле заразени со коронавирусот

Во претходните 24 часа во светот се регистрирани повеќе од 216.000 случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 19,93 милиони, објави денеска Светската здравствена организација.  Досега се регистрирани 732.499 […]

Свет

„Не е поентата да се биде прв“: Американскиот министер за вакцина на Путин против коронавирусот

Реагирајќи на објавата на Русија дека ја одобри првата вакцина за коронавирусот во светот, американскиот министер за здравство, Алекс Азар, изјави денеска дека не е поентата да се биде прв. […]

Свет

ГОЛЕМА ПОБАРУВАЧКА за вакцината на Путин: Пристигнуваат нарачките за „Спутник V“, една милијарда дози веќе резервирани

Русија ја прогласи својата прва регистрирана вакцина против коронавирус наменета за странските пазари „Спутник V“ , наречена по првиот светски сателит, изјави денеска првиот човек на здравствената фондација РДИФ Кирил […]